Od dziś tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej

0
62

Od 22 listopada do 16 grudnia 2018 r. na mocy rozporządzenia podpisanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w Polsce wprowadzona została tymczasowa kontrola na granicach wewnętrznych, tj. z Czechami, Niemcami, Litwą i Słowacją oraz w portach morskich i lotniczych, które także stanowią granicę wewnętrzną strefy Schengen.

Na granicy polsko – litewskiej do przekraczania granicy wyznaczono dwanaście tymczasowych przejść granicznych szczegółowo wymienionych w ROZPORZĄDZENIU. Są to: Ogrodniki, Budzisko, Trakiszki, Berżniki, Sudawskie, Trompole, Krejwiany (gmina Rutka-Tartak), Krejwiany (gmina Puńsk), Burbiszki, Podlaski, Poszeszupie, Grzybina.

Powodem jest konieczność zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa podczas szczytu klimatycznego ONZ COP 24, który odbędzie się w Katowicach w grudniu. Przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych oznacza nie tylko możliwość stałego, bądź czasowego kontrolowania osób przekraczających granicę, ale również przeciwdziałania wjazdowi do Polski osób, które mogą zakłócić porządek publiczny lub w inny sposób stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. W praktyce nie będzie się to wiązało z żadnymi ograniczeniami w podróżowaniu. Jest to wyrywkowa, sprofilowana kontrola graniczna, prowadzona na wjazd do Polski.

Straż Graniczna posiada doświadczenie w zakresie tymczasowo przywróconej kontroli granicznej, ponieważ kontrola była przywracana na polskiej granicy już trzykrotnie – podczas EURO 2012, szczytu klimatycznego w listopadzie 2013 roku oraz na Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO w 2016 roku. Zdobyte doświadczenia pokazują, że działania realizowane w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej nie powodują istotnych utrudnień na drogach przecinających granicę państwową.


Zaciekawił Cię ten artykuł?
Polub nasz serwis, zmotywuje nas to do jeszcze efektywniejszej pracy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here