Od dziś tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej

Od 22 listopada do 16 grudnia 2018 r. na mocy rozporządzenia podpisanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w Polsce wprowadzona została tymczasowa kontrola na granicach wewnętrznych, tj. z Czechami, Niemcami, Litwą i Słowacją oraz w portach morskich i lotniczych, które także stanowią granicę wewnętrzną strefy Schengen.

Na granicy polsko – litewskiej do przekraczania granicy wyznaczono dwanaście tymczasowych przejść granicznych szczegółowo wymienionych w ROZPORZĄDZENIU. Są to: Ogrodniki, Budzisko, Trakiszki, Berżniki, Sudawskie, Trompole, Krejwiany (gmina Rutka-Tartak), Krejwiany (gmina Puńsk), Burbiszki, Podlaski, Poszeszupie, Grzybina.

Powodem jest konieczność zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa podczas szczytu klimatycznego ONZ COP 24, który odbędzie się w Katowicach w grudniu. Przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych oznacza nie tylko możliwość stałego, bądź czasowego kontrolowania osób przekraczających granicę, ale również przeciwdziałania wjazdowi do Polski osób, które mogą zakłócić porządek publiczny lub w inny sposób stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. W praktyce nie będzie się to wiązało z żadnymi ograniczeniami w podróżowaniu. Jest to wyrywkowa, sprofilowana kontrola graniczna, prowadzona na wjazd do Polski.

Straż Graniczna posiada doświadczenie w zakresie tymczasowo przywróconej kontroli granicznej, ponieważ kontrola była przywracana na polskiej granicy już trzykrotnie – podczas EURO 2012, szczytu klimatycznego w listopadzie 2013 roku oraz na Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO w 2016 roku. Zdobyte doświadczenia pokazują, że działania realizowane w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej nie powodują istotnych utrudnień na drogach przecinających granicę państwową.