Podlaska SG odzyskała dwa auta pochodzące z przestępstwa

Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali dwa pojazdy pochodzące z przestępstwa o szacunkowej wartości 270 tys. złotych.

Wczoraj, 22 listopada 2018 r. funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Płaskiej na terenie gminy Płaska zatrzymali do kontroli drogowej Land Rovera Discovery Sport na brytyjskich numerach rejestracyjnych. Autem podróżowało 2 obywateli Litwy. 43-letni kierowca pojazdu nie przedstawił do kontroli żadnych dokumentów pojazdu, tylko oświadczył, że pojazd zakupił w Wielkiej Brytanii. Przeprowadzona kontrola auta pod kątem legalności pochodzenia wykazała ingerencję osób trzecich w pole numerowe pojazdu. Szacunkowa wartość auta z 2015 roku wynosi 150 tys. zł.

Natomiast przed wczoraj (21.11.2018 r.) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Augustowie pełniący służbę w Sztabinie zatrzymali do kontroli auto na litewskich numerach rejestracyjnych. Mercedesem podróżował 24-letni obywatel Litwy.  W trakcie szczegółowej kontroli auta funkcjonariusze stwierdzili ingerencję osób trzecich w pole numerowe nadwozia. O ingerencji świadczyły odbiegający od wzoru numer VIN oraz tabliczka znamionowa. W trakcie dalszych sprawdzeń ustalono, że samochód figuruje w dostępnych bazach jako poszukiwany i podlegający zatrzymaniu przez niemieckie władze. Ustalono również, iż litewski dowód rejestracyjny, którym posłużył się kierowca został podrobiony na wzór oryginalnego. Szacunkowa wartość Mercedesa ML 350 z 2012 roku wynosi 120 tys. zł.

W obu przypadkach zatrzymani cudzoziemcy wraz z pojazdami po sporządzeniu niezbędnej dokumentacji zostali przekazani funkcjonariuszom Policji celem dalszego postępowania.