Klaster Obróbki Metali wygrał konkurs – 10 milionów na ekspansję międzynarodową

0
10
Wystąpienie Tomasza Kammela pt. „Jak gadać, żeby się dogadać” o roli komunikacji w biznesie podczas Warsztatu Lidera Zmian Przemysłu, organizowanych przez Klaster Obróbki Metali, na Warsaw Industry Week 2018.

Blisko 10 milionów złotych wynosi wartość projektu „SF 4.0 KOM – Inteligentna Super Fabryka”, wybranego do dofinansowania przez Polską Agencję Przedsiębiorczości na lata 2019 – 2021. Klaster Obróbki Metali, wraz z firmami członkowskimi, będzie aktywniej uczestniczyć i promować polski biznes podczas największych imprez wystawienniczych oraz zaoferuje szeroki wachlarz wsparcia eksportu, aby rywalizować z potentatami rynkowymi z całego świata. Do projektu przystąpiło 11 małych i mikro- przedsiębiorstw, 4 średnie i 7 dużych, które otrzymają ponad 60% dofinansowania do planowanych działań.

W ramach projektu klaster będzie świadczyć kompleksowe usługi swoim członkom, związane z wprowadzaniem konkretnych produktów na wybrane rynki zagraniczne, aktywizować przedsiębiorstwa na rynkach międzynarodowych, oferować kompleksową organizację wystąpień targowych.

W ostatnich latach KOM realizował podobny projekt, dzięki któremu znacząco wzrósł stopień internacjonalizacji firm członkowskich. Prawie połowa firm członkowskich eksportuje swoje produkty, zaś średni udział przychodów z eksportu zbliża się do 50%. W ostatnich 3 latach firmy klastra wzięły udział w 104 wydarzeniach: międzynarodowych targach, misjach gospodarczych i spotkaniach z kontrahentami.

– Internacjonalizacja to dużo więcej niż uczestnictwo w targach za granicą – mówi Sebastian Rynkiewicz, koordynator KOM. – Staramy się zmieniać jakość wyjazdów na międzynarodowe wydarzenia. Symbolami rewolucji w sposobie ekspozycji i uczestnictwa była obecność firm członkowskich w Hanowerze, Subcontracting w Poznaniu czy też tegorocznym Warsaw Industry Week.

Częścią nowego projektu są usługi szkoleniowe w zakresie umiędzynarodowienia. W związku z tym przewidziano kolejną edycję Akademii Klastra, czyli programu szkoleniowego przygotowywanego w oparciu o rzeczywiste potrzeby rozwojowe i kompetencyjne pracowników.

W obecnie realizowanym cyklu szkoleń, które zostały wysoko ocenione przez uczestników, wzięło udział ponad 200 pracowników firm członkowskich. Szkolenia są realizowane w trzech blokach tematycznych: kompetencje interpersonalne, handel i współpraca zagraniczna, planowanie i zarządzanie kosztami produkcji.

– Nowy projekt przewiduje także specjalistyczne usługi związane z badaniami wyrobów, niezbędnymi dla ich certyfikacji i sprzedaży na rynkach zagranicznych, poprzez dostęp do zagranicznych laboratoriów oraz organizację pokazów produktowych dla wyselekcjonowanych partnerów z doradztwem technicznym, które będą realizować niemal na wszystkich kontynentach – mówi Janusz Poulakowski, odpowiedzialny za internacjonalizację w Klastrze Obróbki Metali.

Są wśród nich m.in. nowe wzory mebli metalowych stosowanych w przemyśle, rozwiązania optymalizujące system instalacji LPG, rozwiązania optymalizujące urządzenia mobilne w technice spawalniczej, narzędzia i systemy IT służące optymalizacji i zarządzaniu produkcją czy też nowy produkt wytwarzany z tytanu, stosowany w implantologii.

Konkurs o dofinansowanie z PARP dotyczył Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, oś priorytetowa: 2 Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I, działanie: 2.3 Proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw, poddziałanie: 2.3.3. Umiędzynarodowienie Krajowych Klastrów Kluczowych, tytuł projektu: SF4.0.KOM – Inteligentna Super Fabryka.

Tym razem konkurs podzielony był na rundy. W czwartej rundzie konkursu złożono 4 wnioski na łączną kwotę dofinansowania 15 754 520,04 zł,  pieniądze otrzyma 3 z nich (z których 60% to projekt KOM).

Klaster Obróbki Metali posiada status Krajowego Klastra Kluczowego oraz Srebrną Odznakę Doskonałości (Silver Label). Liczy ponad 100 podmiotów: firm członkowskich i partnerów strategicznych. Firmy członkowskie zatrudniają ponad 8 tysięcy pracowników.

Wystąpienie Tomasza Kammela pt. „Jak gadać, żeby się dogadać” o roli komunikacji w biznesie podczas Warsztatu Lidera Zmian Przemysłu, organizowanych przez Klaster Obróbki Metali, na Warsaw Industry Week 2018.

Zaciekawił Cię ten artykuł?
Polub nasz serwis, zmotywuje nas to do jeszcze efektywniejszej pracy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here