Jestem fotoamatorem – potrzebuję lustrzanki?

Większość hobby, które chcesz rozwijać okazuje się w jakimś stopniu kosztowne. Trudno jest znaleźć pasję, w którą chociaż na początku nie musisz nieco zainwestować. Jednak spędzanie czasu wolnego zawsze kojarzy się z pewnym wydatkiem – tak, jak chodzenie do kina czy uprawianie sportu. Nie inaczej jest z fotografią.

0
69

Mam smartfona – mogę robić zdjęcia

To prawda, że za pomocą najnowszych smartfonów, których producenci mocno skupili się na aparacie, można wykonywać obecnie całkiem dobre zdjęcia. Czy to jednak oznacza, że każdy z nas może być fotografem? I tak i nie. Nie da się ukryć, że aparat w smartfonie to odpowiednik kompaktów – najprostszych, automatycznych modeli, które mają za zadanie samoczynnie dopasować jak najlepiej wszystkie ustawienia, abyś Ty mógł jedynie nacisnąć spust migawki. Oznacza to, że możesz robić zdjęcia zupełnie nie znając się na fotografii. Nie oznacza to jednak, że będą one złe.

Dobre zdjęcia robi tylko lustrzanka

Istnieje mit, że nie da się zrobić dobrego zdjęcia automatem czy smartfonem. Tymczasem nawet profesjonaliści – szczególnie fotoreporterzy – doceniają małe, kompaktowe aparaty, którymi mogą szybko uchwycić ulotną chwilę. Zatem możesz być fotoamatorem, który niekoniecznie korzysta z lustrzanki. Możesz znać się na fotografii i wiedzieć, jak działa przesłona czy umieć doskonale dopasować parametry ekspozycji, ale na co dzień posługiwać się kompaktem czy smartfonem. Jeśli nie obrabiasz zdjęć i nie drukujesz ich w dobrej jakości większość aparatów będzie dla Ciebie po prostu wystarczająca.

Od smartfona do lustrzanki – czy odwrotnie?

Większość fotoamatorów wie, jak posługiwać się zaawansowanym aparatem, a nawet analogiem. To z nimi mieli do czynienia najpierw – zanim wzięli w ręce kompakt. Jednak w najnowszych czasach większość ludzi pierwszą styczność z robieniem zdjęć ma dzięki smartfonom. To najbardziej uproszczony aparat fotograficzny, jaki sobie można wyobrazić. Jednak nie oznacza to, że osoba, która do tej pory miała w rękach jedynie kompakty nie może być fotoamatorem – smartfon może być jedynie preludium do dalszej eksploracji i zgłębiania wiedzy fotograficznej.

Zobacz, jaki aparat kupić, jeśli jesteś początkującym fotografem.

Czy lustrzanka gwarantuje dobre zdjęcie?

Otóż nie. Jeśli nie masz oka, drygu i zapału, nie zrobisz dobrego zdjęcia lustrzanką tym bardziej, im jest ona bardziej zaawansowana. Tylko tryb automatyczny może Ci zapewnić dobre zdjęcie – choć bez odpowiedniego ujęcia, kadru i wyłapania odpowiedniej chwili, może to być jedynie kolejna nic nie wnosząca fotografia. Jeśli jesteś zatem fotoamatorem masz szasnę zrobić dobre zdjęcie niemal każdym sprzętem, który trzymasz w ręku. Oczywiście inną sprawą jest tutaj jakość fotografii. Tę już reguluje rodzaj sprzętu. Wybierz zatem aparat, który odpowiada Twojemu stopniowi profesjonalizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here