Bieg Pamięci Sybiru za nami

0
48

Białystok pamięta o masowych deportacjach Polaków na Wschód sprzed 79 lat. Aby uczcić pamięć o tysiącach białostoczan wywiezionych na Sybir i do Kazachstanu, Muzeum Pamięci Sybiru i Fundacja Białystok Biega zorganizowały 1. Bieg Pamięci Sybiru. Wzięło w nim udział ponad 700 biegaczy.

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. z dawnych ziem II Rzeczpospolitej wywieziono na Wschód ponad 140 tys. Polaków. Była to pierwsza z czterech masowych deportacji, które dotknęły m.in. kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Białegostoku i okolic. Pielęgnujemy pamięć o nich.

W okresie okupacji sowieckiej praktycznie co piąty białostoczanin zniknął ze swego mieszkania, kamienicy, domu… Niemal każda rodzina została dotknięta prześladowaniami. Ta tragiczna karta w historii Białegostoku zobowiązuje nas do upamiętniania ofiar deportacji na wiele sposobów powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

10 lutego 2019 r. Białystok uczcił ofiary tamtych tragicznych wydarzeń organizując Bieg Pamięci Sybiru, który odbył się na dystansie 5 km. Uczestniczyło w nim kilkuset biegaczy. Ze względu na ogromne zainteresowanie udziałem w biegu, starty odbywały się falowo – co 3 minuty rozpoczynało bieg ok. 100-150 osób.

Trasę podzielono na odcinki nawiązujące do wydarzeń z nocy 9 na 10 lutego 1940 r. – Aresztowanie, Transport, Łagier oraz Okres zesłań i powrotów. Biegacze mijali rekonstruktorów, pojazdy, instalacje artystyczne i tabliczki informujące o miejscach wywózek. Wszystko po to, aby biegnącym towarzyszyła refleksja dotycząca tysięcy ofiar masowych deportacji do Związku Sowieckiego.

Agnieszka Błachowska

bialystok.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here