Jak skutecznie walczyć ze smogiem?

Polska to obecnie kraj smogiem "płynący". Niestety zanieczyszczenie powietrza jest tak duże, że normy przekroczone są wielokrotnie. Dlatego w interesie każdego Polaka powinna być walka ze smogiem. Warto korzystać z dotacji na wymianę kotłów węglowych, na nowocześniejsze i ekologiczne, jakie można uzyskać z programów, takich jak np. „Stop Smog”. Z kolei firmy mogą uzyskać dotację na termomodernizację.

Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do walki ze smogiem

O tym, jak negatywny wpływa ma smog na nasze zdrowie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Otóż w znaczący sposób przyczynia się do powstawania wielu chorób począwszy od tych układu oddechowego, przez choroby serca, a na nowotworach złośliwych kończąc. Dlatego w interesie każdego z nas jest podjęcie walki. Na samym początku warto wiedzieć, że nie tylko ogrzewanie węglem niskiej jakości ma wpływ na smog, ale również zanieczyszczenia, jakie generują samochody. Wystarczy spojrzeń na ulice i można zauważyć jak wiele starych pojazdów porusza się po polskich drogach. Oczywiście nie możemy liczyć, że wszyscy zrezygnują z zakupów starych samochodów, ale to, co każdy z nas może zrobić to oczywiście zmiana nawyków. Zatem zamiast dojeżdżać do pracy swoim autem lepiej przerzucić się na komunikację miejską. Będzie to swoista cegiełka dla zdrowia nas wszystkich.

Wymiana starych kotłów węglowych to podstawa

Niestety stare i nieekologiczne piece również generują dużą ilość zanieczyszczeń. Pomimo tego, że zabronione jest spalanie opałów niskiej jakości, to niestety nie zawsze jest to przestrzegane. Zresztą nawet wysokiej klasy węgiel spalany w starych „kopciuchach” powoduje wytwarzanie znaczącej ilości substancji szkodliwych. Dlatego najlepiej zdecydować się na wymianę starego i nieekonomicznego kotła na nowy. Jak wiadomo nie jest to tanie przedsięwzięcie, ale na szczęście można skorzystać z programów jakie oferują gminy. Można także skorzystać z programów ogólnopolskich. Dobrym pomysłem jest też wymiana całego systemu na nowy. Zatem zamiast ogrzewać dom węglem można zmienić instalację na gazową. Tutaj doskonałym wyborem jest kocioł dwufunkcyjny, który w znaczący sposób pozwoli zmniejszyć ilość wykorzystywanego paliwa stałego, co także zmniejsza rachunki. Jak wiadomo koszt zmiany instalacji również do małych nie należy, dlatego warto starać się o dotację termomodernizacyjną.

Zmniejszenie zużycia energii ma kluczowe znaczenie

Walka ze smogiem ma sens tylko wtedy, gdy jest prowadzona na szeroką skalę. Otóż bardzo duże znaczenie ma zmniejszenie zużycia energii. Jak wiadomo ceny za ogrzewanie do małych nie należą, dlatego prowadząc firmę, niezależnie od jej wielkości, warto zadbać o mniejsze zużycie energii. W ten sposób można zaoszczędzić, ale również oddaje się przysługę społeczeństwu, gdyż realnie walczy się ze smogiem. Zatem, aby zmniejszyć zużycie energii konieczne jest przeprowadzenie termomodernizacji. Niewątpliwie należy zadbać o odpowiednie ocieplenie ścian, co pozwoli zniwelować rachunki nawet o 40%. Warto także pomyśleć o wymianie okien i drzwi na szczelne oraz takie, które mają doskonałe parametry techniczne, gdyż jak wiadomo właśnie przez drzwi i okna ucieka wiele ciepła. Koniecznie należy też wymienić sposób ogrzewania, przy czym można zamontować regulatory pogodowe, a także wdrożyć system wentylacji z odzyskiem ciepła. Takie działania są oczywiście drogie, na szczęście można starać się o dofinansowanie projektów termomodernizacyjnych. Pożyczki termomodernizacyjne są bardzo korzystne i posiadają bardzo niskie oprocentowanie, a prowizja wynosi 0 złotych. Tutaj warto wiedzieć, że maksymalna kwota pożyczki może wynosić nawet 1000000 złotych, a okres pożyczkowania wynosi 120 miesięcy. Oczywiście konieczne jest przedstawienie zabezpieczenia, może nim być np. hipoteka.

Smog dotyczy nas wszystkich, dlatego tak ważne jest wdrożenie odpowiednich rozwiązań. Przede wszystkim najważniejsze wydaje się być zredukowanie ilości pobieranej energii, dlatego termomodernizacja ma tutaj kluczowe znaczenie. Zmniejszenie zużycia energii to nie tylko mniejsze rachunki, ale także mniejsza ilość zanieczyszczeń uwalnianych do atmosfery. Warto pamiętać, że zarówno dla firm, jak i osób prywatnych dostępne są programy i dotację termomodernizacyjną.