„Od przodu i od tyłu” – relacja

0
45

W piątek 29 marca mieliśmy zaszczyt gościć u nas Pana Mateusza Nowaka z monodramem pn. „Od przodu i od tyłu”. Zdobył on pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w 2014 r., który odbywał się w Teatrze WARSawy. Tekst monodramu został zainspirowany pracą doktorską Karola Zbyszewskiego – nie przyjętą do obrony przez UW, a później wydanej jako powieść jeszcze przed wojną.

Zbyszewski wyśmiewa w niej polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora „Powrotu posła”. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Spektakl był gorzki i ironiczny, ostry i kąśliwy, nie oszczędzał nikogo i tak jak każda przypowieść osadzona w dawnych czasach, tak naprawdę opowiada nam o nas – ludziach współczesnych. Monodram był precyzyjny i dopracowany. Doskonałe wyreżyserowanie poczynione przez  Stanisława Miedziewskiego, sprawiło że aktor i kostium tworzyły jedną istotę i wspólnie przechodzili przez kolejne wcielenia i postaci.

Cieszymy się, że gościliśmy tak dobry monodram. Wystarczy tylko popatrzeć na niektóre nagrody jakie dostał:

  • Nagroda za najlepsze przedstawienie festiwalu na 12. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie
  • Nagroda Indywidualna Bogusława Kierca oraz Nagroda Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru na 48. Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora
  • Nagroda Publiczności na 29. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora
  • Grand Prix na 7. Przeglądzie Monodramów „42-200 Monodram” w Częstochowie
  • Grand Prix na 3. Ogólnopolskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora SOLO w Olsztynie
  • Tytuł STRZAŁY 2014 – WYDARZENIE KULTURY – przyznany przez czytelników lubelskiej Gazety Wyborczej
  • Nagroda za kreację aktorską na 42. Tyskich Spotkaniach Teatralnych
  • Grand Prix na 11. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie

gazeta.choroszcz.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here