Odsłonięcie pomnika Zamenhofa

0
62

W niedzielę (14 kwietnia) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski uroczyście odsłonił pomnik Młodego Zamenhofa. Ukończenie prac związanych z realizacją tego projektu z Budżetu Obywatelskiego zbiegło się ze 102. rocznicą śmierci twórcy esperanto.

Odsłonięcie pomnika zostało wpisane w program obchodów rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa, organizowanych przez Białostockie Towarzystwo Esperantystów. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 złożeniem kwiatów przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego pod pomnikiem dr. Esperanto przy ul. I. Białówny. Następnie został odsłonięty nowy pomnik – Młodego Zamenhofa.

Ten pomnik przypomina nam o tym, że twórca esperanto dzieciństwo i młodość spędził w Białymstoku. Rzeźba jest jednym ze sposobów na upamiętnienie Ludwika Zamenhofa, tak blisko związanego z naszym miastem – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Pomnik przedstawiający postać młodego Ludwika Zamenhofa stanął w kameralnej wnęce na odcinku ul. L. Zamenhofa łączącym ul. dr I. Białówny z północną pierzeją Rynku Kościuszki. Pomysł stworzenia i ulokowania w przestrzeni miejskiej takiej rzeźby został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2017. Na ten projekt osiedlowy zagłosowało ponad 200 białostoczan. Koszt jego realizacji to ponad 191 tys. zł.

Agnieszka Błachowska

bialystok.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here