Nowe parkingi w Białymstoku

Około 130 nowych miejsc postojowych zyskają mieszkańcy Białegostoku. Parkingi zostaną wybudowane przy ul. Orląt Gdańskich, Klepackiej, Portugalskiej i Bułgarskiej. Miasto ogłosiło przetarg na realizację tych inwestycji.

Ze względu na szeroki zakres planowanych prac przetarg został podzielony na pięć części. Pierwsza część dotyczy budowy 6 miejsc postojowych przy ul. Dworskiej. Kolejna – budowy parkingu wraz z chodnikiem w rejonie ulic Transportowej i Zachodniej (przy ul. Orląt Gdańskich). Zaplanowano tam wybudowanie 52 miejsc postojowych, w tym trzy dla osób niepełnosprawnych.

Następna część przetargu dotyczy budowy parkingu w rejonie ul. Klepackiej wraz z budową odcinka ul. Portugalskiej. Miasto wzdłuż ul. Klepackiej zaprojektowało parking z 10 miejscami postojowymi, a wzdłuż Portugalskiej – z 23. W każdej lokalizacji przewidziano też po jednym miejscu dla osób niepełnosprawnych.

Miasto planuje również wybudować parking przy ul. Bułgarskiej z 43 stanowiskami postojowymi, trzy z nich będą przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, jedno dla autobusów. W ramach tego przetargu poszukiwany jest również wykonawca drogi rowerowej wzdłuż ul. S. Żeromskiego, na odcinku od ul. K. Pułaskiego do ul. Św. Jerzego.

– Przygotowujemy się do wybudowania kolejnych parkingów w Białymstoku. Mieszkańcom przybędzie miejsc postojowych m.in. na Nowy Mieście, Starosielcach i Piaskach. Białostoczanie zyskają komfortowe i bezpieczne miejsca do parkowania – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.

Inwestycje przy ul. Orląt Grodzieńskich, S. Żeromskiego oraz Bułgarskiej będą realizacją zwycięskich projektów z Budżetu Obywatelskiego 2018. Oferty można zgłaszać do 4 czerwca. Parkingi mają powstać w ciągu 3 miesięcy od przekazania budowy. Ścieżka rowerowa – do 30 kwietnia 2020 r.

Więcej informacji o przetargach i zakresie prac budowlanych znajduje się na stronie www.bip.bialystok.pl.

Kamila Bogacewicz

bialystok.pl