Czym jest irygator do zębów?

0
58

Z irygatora dentystycznego mogą korzystać wszyscy – włącznie z dziećmi oraz osobami cierpiącymi na paradontozę, ubytki zębowe, czy też różnego rodzaju nadwrażliwości i stany zapalne. Urządzenie to szczególnie polecane jest użytkownikom aparatów ortodontycznych, mostów, a także implantów – wszystko dlatego, że irygator skutecznie obmywa z elementów wypełnień drobnoustroje. Według specjalistów, irygator dentystyczny stanowi obecnie najlepsze uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej.

Jak działa irygator do zębów?

Działanie irygatora opiera się o miniaturową pompkę, która wytwarza ciśnienie, za sprawą którego do plastikowej dyszy urządzenia przedostaje się strumień wody. Strumień ten znakomicie dociera do wszystkich miejsc trudno dostępnych w jamie ustnej, a także przestrzeni międzyzębowych, nie tylko usuwając zalegające w nich bakterie, ale także przy okazji masując dziąsła i tym samym poprawiając ich ukrwienie. Właśnie dzięki temu specjaliści zalecają, by z irygatorów korzystały osoby mające problemy z nadwrażliwością czy częstym występowaniem obrzęków. Urządzenia te potrafią skuteczniej od nici dentystycznych czy szczoteczek międzyzębowych usuwać zalegające resztki pokarmu, z uwagi na co powinny się znaleźć w łazience każdego, kto ceni sobie najwyższe standardy czyszczenia.

Jakie są rodzaje irygatorów do zębów?

Na rynku znajdziemy obecnie dwa rodzaje irygatorów dentystycznych: stacjonarne i bezprzewodowe. Bogatą ofertę urządzeń tego typu oferuje np. sklep https://denthelp.pl/irygatory Wybór odpowiedniego irygatora powinien być podyktowany naszymi indywidualnymi preferencjami oraz zapotrzebowaniem.

Irygatory stacjonarne są bardziej wygodne i praktyczne. Posiadają większy, o pojemności zwykle 600 ml zbiornik, który pozwala na przeprowadzenie pełnej irygacji bez konieczności uzupełniania pojemnika wodą. Zazwyczaj do modeli stacjonarnych producenci dołączają też kilka wymiennych końcówek, które ze względu na swoje zróżnicowane przeznaczenie pozwalają na jeszcze skuteczniejsze, ukierunkowane na określone efekty obmycie jamy ustnej. Zarówno zakres ciśnienia strumienia irygatorów stacjonarnych, jak i ilość stopni jego regulacji różni się w zależności od modelu, z którym mamy do czynienia.

Irygatory bezprzewodowe stanowią doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które często podróżują. Ze względu na ich niewielkie rozmiary, a także wbudowany akumulator, śmiało możemy zabrać je na każdą wyprawę, nie martwiąc się przy tym brakiem dostępu do gniazdka; ładowanie urządzenia odbywa się poprzez podłączenie go pod załączoną stację dokującą. Minusem irygatorów bezprzewodowych jest jednak wielkość ich zbiornika – posiada on zazwyczaj pojemność 130 ml, co wiąże się z tym, że podczas jednej irygacji należy uzupełniać go wodą dwukrotnie. Irygatory bezprzewodowe, w zależności od modelu, również posiadają różną ilość dostępnych stopni regulacji ciśnienia pracy.

W jaki sposób należy korzystać z irygatora?

Irygator powinien być przetrzymywany na równej powierzchni. Przenosząc go z miejsca na miejsce powinniśmy pamiętać o tym, by trzymać za jego podstawę, a nie zbiornik, gdyż może to grozić upadnięciem nam urządzenia na podłogę.

Zaleca się, by irygację przeprowadzać dwa razy dziennie, po każdym wyszczotkowaniu zębów. Zbiornik irygatora należy uzupełniać wyłącznie wodą – wlewanie do niego płukanek czy innych substancji może skutkować zapchaniem się dyszy.

Pamiętajmy, że nawet właściwie i regularnie przeprowadzana irygacja nie jest w stanie zastąpić nam szczotkowania – irygator powinien stanowić uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej, a nie jej podstawę.

Jakie korzyści wynikają z użytkowania irygatora?

Użytkowanie irygatora dentystycznego niesie za sobą wiele korzyści i w dłuższej perspektywie znacznie poprawia kondycję zębów oraz dziąseł. Poprzez korzystanie z irygatora mamy szansę:

  • kompleksowo oczyścić przestrzenie międzyzębowe, kieszenie dziąsłowe, oraz wszystkie inne trudno dostępne miejsca w jamie ustnej;

  • znacznie poprawić ukrwienie dziąseł oraz ich ogólną kondycję;

  • zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy, kamienia nazębnego, paradontozy, a także wszelkich stanów zapalnych;

  • wybielić zęby;

  • odświeżyć oddech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here