Koniec wakacji z Innym Wymiarem

0
34

Koncerty, wystawy, spektakle, pokazy filmowe oraz artystów reprezentujących różne narodowości i kultury, m.in. Ukrainy, Litwy, Białorusi, Rumunii, Portugalii, Izraela, Jamajki, Wielkiej Brytanii i Polski zobaczymy w Białymstoku do 1 września. Festiwal Inny Wymiar już po raz siódmy odbywa się w ramach projektu Wschód Kultury. Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Miasto Białystok.

Inny Wymiar – białostocka edycja Wschodu Kultury – od początku jest kooperacją wielu miejskich instytucji, organizacji pozarządowych i artystów. Są wśród nich: Białostocki Ośrodek Kultury (koordynator festiwalu), Białostocki Teatr Lalek, Fundacja Pro Anima, DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych, Galeria Arsenał w Białymstoku, Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Maria Żynel i Julita Charytoniuk, Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”, Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży Uczących się Języka Białoruskiego „AB-BA”, Stowarzyszenie Pogotowie Kulturalno-Społeczne i Białostockie Towarzystwo Fotograficzne.

– Białystok to miasto o bardzo zróżnicowanej kulturze, w jednym miejscu przecinają się szlaki wielu narodowości i naszym zdaniem należy podkreślać tę różnorodność, pokazywać bogactwo wielokulturowości Podlasia – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Dlatego warto skorzystać z tej oferty i wybrać się na wydarzenia organizowane w ramach Innego Wymiaru.

Już tradycyjnie festiwal odbywa się w wielu miejskich lokalizacjach, w tym na Rynku Kościuszki. W programie znalazło się 30 wydarzeń: koncertów, wystaw, spektakli, filmów, artystycznych działań familijnych oraz spacerów edukacyjnych i muzycznych.

Rozwój lokalnych inicjatyw kulturalnych oraz aktywizowanie twórczych potencjałów społecznych w regionach jest jednym z priorytetów Narodowego Centrum Kultury, dlatego Wschód Kultury to dla nas istotny projekt odkrywający i ukazujący wielokulturowość Białegostoku, Lublina i Rzeszowa. Wszystkich zapraszamy do wspólnego udziału w Innym Wymiarze – kilkudziesięciu wydarzeniach z różnych obszarów kultury, które przekraczają granice i budują mosty z naszymi sąsiadami ze wschodu – powiedział prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Wschód Kultury to projekt integrujący środowiska artystyczne miast polski wschodniej: Białegostoku, Lublina i Rzeszowa oraz artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy), które w tym roku obchodzi swoje 10-lecie, realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą przedsięwzięcia jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, wymiana doświadczeń, inspiracja i artystyczny dialog.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny – impreza objęta jest patronatem programu NCK Kultura Dostępna. Szczegółowy harmonogram znajduje się w załączniku.

Więcej o projekcie można poczytać na stronach: www.wschodkultury.eu, www.edycje.innywymiar.bialystok.pl oraz www.facebook.com/wschodkultury.

(oprac. Kamila Bogacewicz)

bialystok.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here