Robotyzacja a rynek pracy. Jak utrzymać młodych ludzi w sektorze metalowym?

Gospodarka 4.0 stanowi wyzwanie dla firm, jeśli chodzi o rynek pracy. W dobie cyfryzacji produkcji nowoczesne przedsiębiorstwa będą potrzebowały coraz większej liczby młodych osób, których zadaniem będzie zarządzanie robotami, gdzie człowiek i ucząca się maszyna będą się wzajemnie uzupełniać. Z takimi zagadnieniami próbują zmierzyć się partnerzy branży metalowej z kilku krajów, w tym z Polski i województwa podlaskiego, uczestniczący w międzynarodowym projekcie AttTrak.

0
46

Według pozytywnej wizji rozwoju, rewolucja przemysłowa 4.0 stanowi szanse na zbudowanie nowego, lepszego środowiska pracy, w którego centrum będzie znajdował się człowiek z jego potrzebami.

Na październik 2019 r. zaplanowano kolejne spotkanie projektowe AttTrak. Eksperci z pięciu krajów partnerskich spotkają się tym razem na Litwie. Podczas tygodniowych warsztatów poruszone zostaną m.in. tematy dotyczące atrakcyjności szkoleń zawodowych w sektorze obróbki metali, atrakcyjności programów praktyk zawodowych, współpracy jednostek edukacyjnych z przedsiębiorcami i animatorami edukacji na potrzeby rynku pracy.

Podlascy uczestnicy projektu liczą, że wrócą z ciekawymi wnioskami.

Poprzednie spotkanie, w ramach projektu „Wzmocnienie pozycji pracodawcy w celu przyciągnięcia i utrzymania młodych ludzi w przemyśle maszynowym”, odbyło się w dniach 16 i 17 maja. Miało miejsce w Reindustria – Agenzia w Cremonie we Włoszech. Obecni byli na nim partnerzy projektu z Niemiec, Litwy, Hiszpanii i Polski, gdzie przez dwa dni intensywnie pracowano nad tworzeniem, kreowaniem atrakcyjnego wizerunku branży metalowej, aby przyciągnąć i utrzymać młodych ludzi w sektorze metalowym.

– Jeszcze do niedawna trudno było wyobrazić sobie robotyzację niektórych procesów produkcyjnych. Dziś przestaje to kogokolwiek dziwić. Myśl techniczna, która stwarza tyle nowych możliwości rozwoju, stanowi jednak duże wyzwanie dla rynku pracy. W dobie cyfryzacji produkcji będziemy potrzebowali coraz większej liczby młodych osób, których zadaniem będzie zarządzanie robotami, gdzie człowiek i ucząca się maszyna będą się wzajemnie uzupełniać. Dzięki współpracy projektowej analizowaliśmy, które z najlepszych praktyk dotyczących m.in. kształcenia, rekrutacji i uatrakcyjnienia miejsca pracy można przenieść do firm partnerskich w ramach klastra metalowego – tłumaczą przedstawiciele rodzimej branży metalowej.

Podczas wizyty w Cremonie odwiedzili firmę Officine Aiolfi, nowoczesne centrum produkcyjne ze zautomatyzowanym i ze zrobotyzowanym parkiem maszynowym, w której na 6 800 mkw. zainstalowanych jest 40 maszynach CNC i 14 robotów.

– Obserwowaliśmy „architektów swojego życia zawodowego” – pracę młodych „Master Mechanic” w fabryce, w której obok nich funkcjonują inteligentne roboty, gdzie standardowe i rutynowe czynności zostały zastąpione nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, a komendy dotyczące procesów produkcyjnych, aktualizacji czy konserwacji wykonywane były zdalnie – niemalże jednym kliknięciem – opowiadają uczestnicy projektu.

Kolejną interesującą wizytą podczas prac nad celami projektu była Politechnika w Mediolanie z siedzibą w Cremonie.

– Dowiedzieliśmy się o głównych działaniach i projektach związanych z przemysłem 4.0. Zastanawialiśmy się nad rolą człowieka w inteligentnej fabryce oraz jaki kształt przyjmie współpraca pomiędzy człowiekiem a maszyną – podsumowują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here