5 zasad korzystania z Internetu przez dzieci

Trudno wyobrazić sobie brak internetu. Niewątpliwie dzieci coraz wcześniej zaczynają z niego korzystać. Już nieco ponad dwuletnie maluchy potrafią samodzielnie włączyć filmik na portalu społecznościowym. Oczywiście korzystanie z internetu ma bardzo wiele zalet i to medium również może edukować. Jednak należy pamiętać, że z internetu dzieci powinny korzystać wyłącznie pod czujnym okiem dorosłych. W dzisiejszym poradniku przedstawimy, czym powinien charakteryzować się najlepszy internet dla dziecka oraz zasady korzystania z niego przez dzieci.

0
62

Ustal zasady

Jak pokazują badania niemal 80% dzieci nie mówi swoim rodzicom co robi w Internecie, co niestety często ma bardzo negatywne skutki. Dzieci w wieku szkolnym są podatne na manipulacje, przez co znacząco narażone na niebezpieczeństwo spotkania nieodpowiednich ludzi. Dlatego do obowiązków rodziców należy wprowadzenie odpowiednich zasad. Dzięki temu polepszy się także bezpieczeństwo dzieci w sieci. Na samym początku należy ustalić zasady korzystania z Internetu. Może być to ogólna umowa, ile czasu dziecko może poświęcić na internet. Oczywiście należy poinformować je o potencjalnych zagrożeniach i powiedzieć im o niebezpieczeństwach, z jakimi mogą się spotkać. Muszą również wiedzieć, że o każdej niebezpiecznej sytuacji powinny informować. Każde dziecko musi wiedzieć, że nie może podawać nieznajomym swojego adresu, wysyłać zdjęć ani też pobierać żadnych plików.

Zainstaluj filtr rodzicielski

Bardzo ważne jest zainstalowanie filtru rodzicielskiego. Taki program pozwala na kontrolowanie dziecka w sieci, a jednocześnie blokuje dostęp do stron, które są dla nich potencjalnie niebezpieczne. Tutaj można zastosować takie programy jak np. Opiekun Dziecka w Internecie bądź Cenzor. Filtr rodzicielski może być dostosowany do różnego wieku. Zatem można blokować treści nie tylko erotyczne, czy pokazujące przemoc, ale również takie, gdzie język pozostawia wiele do życzenia. Takie programy należy zabezpieczyć hasłem dostępu, tak aby dziecko nie usunęło blokad. Oczywiście również bardzo ważny jest czas, jaki dziecko może spędzać korzystając z internetu. Można np. nastawić zegar z alarmem, aby go kontrolować. Jednak nie powinien on być dłuższy niż 30 minut.

Blokada okienek jest ważna

Pop upy czyli słynne okienka, które często wyskakują podczas korzystania z sieci należy wyłączyć, gdyż często dodatkowo wyświetlane treści są nieodpowiednie dla dzieci. Należy je wyłączyć, co nie jest trudne, gdyż każda przeglądarka internetowa posiada taką opcję. Oczywiście warto pamiętać jeszcze o innej formie kontroli rodzicielskiej. Zatem, gdy dziecko przestaje korzystać z sieci, warto sprawdzić historię przeglądanych stron. Nie należy tego robić ostentacyjnie, ale zasada ograniczonego zaufania ma tutaj niewątpliwie rację bytu. Przyda się również włączenie filtru antyspamowego, co może niwelować możliwość nie tylko przeglądanie nieodpowiednich treści, ale również ściągnięcia wirusa. Także stosowanie programów antywirusowych ma niebagatelne znaczenie, przy czym należy nauczyć dziecko , że nie należy otwierać spamów ani wiadomości od podejrzanych nadawców na poczcie internetowej.

Załóż dziecku konto użytkownika

Warto, aby dziecko posiadało swoje konto użytkownika na komputerze, a nie korzystało z Twojego. Wiele osób przechowuje na swoim laptopie, np. dokumenty do pracy, które dziecko mogłoby np. niechcący usunąć. Dlatego najlepiej, aby w ogóle nie korzystało z Twojego konta użytkownika, lecz tylko ze swojego, gdzie może dodatkowo ustawić sobie tapetę na pulpicie. Oczywiście Ty musisz mieć pełny dostęp do jego konta, zatem znać hasło.

Wybierając najlepszy internet dla dziecka, warto wziąć pod uwagę szybkość, jakość oraz cenę. Oczywiście dzieci nie muszą korzystać z najszybszego łącza, wszak internet służy im tylko do rozrywki. Warto dziecko edukować na temat zagrożeń, jakie występują w sieci, ale również stosować kontrolę rodzicielską. Dziecko nie powinno zdawać sobie sprawy, że jego aktywność w sieci jest bardzo dokładnie weryfikowana.  Dzięki temu nie czuje się pokrzywdzone sprawdzaniem czy odpowiednio korzysta z sieci. Nawet jeśli macie zaufanie do dziecka, to korzystanie z programów antyspamowych czy kontroli rodzicielskiej jest rekomendowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here