Policja ostrzega – UWAGA NA OSZUSTÓW

0
55
pixabay.com

Oszuści nie odpuszczają i wciąż próbują okradać. W przypadku podawania się rozmówcy za funkcjonariusza policji i żądania od nas pieniędzy, należy ROZŁĄCZYĆ się, a następnie w każdym przypadku zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i poinformować o takiej sytuacji.

Białostoccy policjanci  odnotowali kilkanaście zgłoszeń dotyczących oszustw na tzw. wnuczka czy policjanta. Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują oszuści bywają bardzo różne. Ich wspólnym elementem jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i przychylności. Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka, wnuczki, kuzyna, czy syna z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Po ich odbiór może zgłosić się inna, wcześniej ustalona osoba. Oszuści proszą także o przelewy finansowe na podane wcześniej konta. Czasem instruują, aby zostawić pieniądze w ustalonym, nietypowym miejscu. Niejednokrotnie zdarzaja się przypadki oszustwa na tzw. „wypadek” najbliższej osoby i aby uniknąć odpowiedzialnności sugerują przygotować odpowiednią kwotę. W tym przypadku również po odbiór zgłosić ma się inna nieznana rozmówcy osoba. Oszuści wielokrotnie podszywają się również za policjanta podając nieprawdziwe numery identyfikacyjne prosząc o weryfikację ich numerów słuzbowych, jednak nie karzą się rozłączać, w ten sposób kontrolują sytuację. Takie działanie powinno nam zasugerować, iż dzwonią do nas oszuści.

W związku z powyższym pamiętajmy, jeśli otrzymamy telefon z prośbą o pożyczkę, czy przekazanie pieniędzy prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności:

nie należy przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto,

nigdy nie udostępniać swoich danych: adresu, numeru PESEL czy danych dostępowych do kont bankowych, nie informujemy rozmówców w jakim banku posiadamy pieniądze,

nie należy również działać w pośpiechu,

W przypadku podawania się rozmówcy za funkcjonariusza policji i żądania od nas pieniędzy, należy ROZŁĄCZYĆ się, a następnie w każdym przypadku zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i poinformować o takiej sytuacji.

Pamiętajmy Policja, poczta, bank nigdy nie proszą o przelanie pieniędzy, jak również nie interesują się ile mamy oszczędności.

Policja przestrzega również przed osobami podszywając się pod pracowników różnych firm i instytucji. Niejednokrotnie pukając do naszych drzwi wymyślają również błahe powody jak, prośba o szklankę wody, długopis, kartkę papieru lub możliwość skorzystania z telefonu, po to tylko, żeby dostać się do mieszkania swojej ofiary i wzbudzić jej zaufanie a potem okraść.

Każdorazowo w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie powiadomić policję i opowiedzieć o zdarzeniu dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here