Nowe tabliczki w Alei Bluesa

0
58

Cztery osoby zostały w niedzielę (15 września) uhonorowane tabliczkami w – istniejącej od 11 lat – Alei Bluesa w Białymstoku. Uroczystość związana była z Polskim Dniem Bluesa, obchodzonym 16 września, w rocznicę urodzin B.B. Kinga.

W tym roku swoje tablice w Alei Bluesa odsłonili: Paweł „Muzzy” Mikosz, Andrzej Malcherek i Krzysztof „Murek” Murawski oraz dziennikarz Mariusz Szalbierz. Wmontowano je w kamienne płyty układające się jak klawisze fortepianu. W uroczystości odsłonięcia tablic wzięli udział mieszkańcy, melomani i prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski.

Nasze miasto to miejsce z muzycznymi tradycjami, tu organizowany jest najstarszy w kraju festiwal bluesowy, czyli „Jesień z Bluesem”. Białystok, jako pierwsze miasto w Polsce, zdecydował się uhonorować ten gatunek muzyczny tworząc Aleję Bluesa. Uzupełniamy nasz „fortepian” nowymi postaciami. Bardzo się cieszę, że ten „instrument” jest coraz pełniejszy, coraz piękniej gra – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski gratulując wyróżnionym.

Aleja Bluesa jest jednym z charakterystycznych miejsc Białegostoku, powstała w 2008 roku. Stworzenie Alei Bluesa miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków bluesowych i zachęcić do poznawania ich twórczości. Od pewnego czasu tabliczkami z nazwiskami honorowani są nie tylko muzycy, ale również inne osoby, które przysłużyły się propagowaniu i upowszechnianiu bluesa. Aleja, obok cyklicznych imprez muzycznych, jest najważniejszym symbolem bluesowej tradycji miasta.

W białostockiej Alei Bluesa uhonorowani zostali m.in.: Jan Chojnacki, Cezary Czternastek, Piotr Dziemski, Irek Dudek, Dariusz Dusza, Jacek Grün, Martyna Jakubowicz, Maria Jurkowska, Jerzy „Kawa” Kawalec, Michał Kielak, Mirosław Kłosowski, Mira Kubasińska, Bogdan Loebl, Elżbieta Mielczarek, Tadeusz Nalepa, Jerzy Opaliński, Ryszard Riedel czy Ada Rusowicz.

Po części oficjalnej wmurowania tablic na Alei Bluesa, w Klubie Fama odbył się wieczorny koncert Free Blues Band, grupy Bracia i Siostry oraz zaproszonych gości. Święto Bluesa w Białymstoku już tradycyjnie zostało zorganizowane przez Białostocki Ośrodek Kultury i Fundację M.I.A.S.T.O.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

bialystok.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here