Policja Apeluje – Seniorzy nie dajcie się oszukać!!!

0
14

Wyłudzanie pieniędzy od seniorów, to nadal dla oszustów łatwy sposób na szybkie wzbogacenie się. Na oszustwa najbardziej narażeni są ludzie mieszkający samotnie, bez rodziny, którzy łatwowiernie dają się zwieść metodzie „na wnuczka”, czy „na policjanta”. Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o pieniądze.

Seniorzy, w sposób szczególny wykazują się zaufaniem i „dobrym sercem” wobec innych osób. Niestety, często wykorzystują to przestępcy, którzy próbują ich oszukać lub okraść. Aby zapobiec takim sytuacjom niezbędne są wspólne starania Policji oraz osób, które mają w rodzinie seniorów. Uświadamiając ich o zagrożeniach i przypominając o zasadach bezpieczeństwa możemy zapobiec ich krzywdzie.

Wczoraj, do 78-latki na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, podający się za policjanta. Mężczyzna powiedział swojej rozmówczyni, że jej pieniądze na koncie bankowym są zagrożone, ponieważ przestępcy podrobili jej dowód osobisty i chcą wypłacić pieniądze. Oszust proponował, aby rozmówczyni potwierdziła jego słowa  i nie rozłączając się wybrała numer 997. Chwilę później potencjalna ofiara słyszała potwierdzenie wersji oszusta.  Niestety w jednym z przypadków kobieta dała się oszukać i straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o pieniądze. W przypadku odebrania takiego telefonu, gdzie rozmówcy próbują zwieść opowieściami o działaniach Policji lub będącej w potrzebie osobie najbliższej, należy zachować spokój i nie ulegać emocjom. Zawsze w takich przypadkach należy poinformować organy ścigania o wszelkich podejrzeniach popełnienia przestępstwa. W razie jakichkolwiek podejrzeń należy skontaktować się z jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc na numer stacjonarny znajdujący się na stronie internetowej jednostki, bądz na numer alarmowy 112. Pamiętajmy, aby przed połączeniem upewnić się, że poprzednia rozmowa została zakończona.

To kilka podstawowych zasad, które policjanci cyklicznie przekazują seniorom przy każdej możliwej okazji. Aby jednak jeszcze bardziej podnieść poziom bezpieczeństwa osób starszych niezbędne jest zaangażowanie społeczeństwa. Mając w rodzinie takie osoby, powinniśmy stale ich uświadamiać o zagrożeniach oraz przypominać o tym, jak nie stać się ofiarą przestępstwa.

Policja Białystok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here