SENIORKA STRACIŁA 115 TYSIĘCY ZŁOTYCH PRZEZ OSZUSTWO NA POLICJANTA

0
34

Mieszkanka Białegostoku uwierzyła oszustowi, który podał się za policjanta. Zmanipulowana kobieta przekazała 115 tysięcy złotych.

Do oszustwa doszło wczoraj, tuż po 12 w Białymstoku. 76-letnia kobieta odebrała telefon od mężczyzny, który twierdził, że jest policjantem. Oszust poinformował kobietę, że na terenie miasta dochodzi do włamań do mieszkań. Dodał, że należy spryskać pieniądze substancją, która ułatwi złapanie przestępcy. W trakcie rozmowy oszust polecił seniorce, aby ta przygotowała wszystkie swoje oszczędności. W mieszkaniu miał pojawić się inny policjant, który na wypadek kradzieży zabezpieczy pieniądze odpowiednią substancją. Niestety kobieta uwierzyła w historię oszustów i zgodziła się na „współpracę”. Wówczas w mieszkaniu pojawił się mężczyzna, który również podawał się za policjanta. Oszust wykorzystał chwilową nieuwagę seniorki, spakował pieniądze do torebki i wyszedł z mieszkania. Ostatecznie, zmanipulowana seniorka straciła 115 tysięcy złotych.

PAMIĘTAJ!

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj żadnych pożyczek czy kredytów. Nie przekazuj nikomu swoich danych osobowych, pin-ów, czy loginów i haseł.
Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112 i poinformuj o zagrożeniach.
Przypominamy, że policjant nieumundurowany musi podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta.
Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności, ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki.

Apelujemy również do bliskich osób starszych – zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here