Odbiór techniczny mieszkania

Przy odbiorze mieszkania, jeszcze przed podpisaniem aktu przeniesienia własności, koniecznie trzeba sprawdzić czy wszystkie elementy zostały wykonane zgodnie ze sztuką i wcześniejszymi założeniami. Na pewno przyda się do tego latarka, poziomica, kątownik, miara i kawałek kartki.

0
36

Czy ściany i podłogi na pewno są proste?

Dużym zainteresowaniem cieszą się nie tylko nowe mieszkania w Warszawie czy Białymstoku, ale także nowe mieszkania w Łomży czy Ostrołęce. To zachęca deweloperów do budowania nowych osiedli, gdzie każdy powinien znaleźć swoje miejsce. Już sam wybór mieszkania może wydawać się skomplikowany, a to tak naprawdę dopiero początek. Później pora na formalności i najważniejszy etap zakupu mieszkania, czyli odbiór techniczny.

Przed podpisaniem aktu przeniesienia własności, koniecznie trzeba sprawdzić kilka kwestii tak, żeby uniknąć późniejszych nieprzyjemności. Jeśli jakaś wada zostanie wykryta w porę, deweloper powinien ją zlikwidować. Na co więc warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to czy ściany i podłogi są proste, do czego przyda się długa poziomica.

Wszystkie ściany w mieszkaniu powinny mieć pion, a podłogi poziom. Wyjątek stanowi podłoga na balkonie, która powinna mieć lekki spad tak, żeby woda podczas deszczu miała swobodny odpływ. Oprócz pionów i poziomów koniecznie trzeba sprawdzić też, czy ściany nie mają wybrzuszeń, ani dołków, które mogłyby świadczyć o nieprawidłowym położeniu tynku. Do tego przyda się latarka (świecąc na ścianę pod kątem lepiej widać wszelkie mankamenty).

Co ze szczelnością okien i drzwi?

Od tego czy drzwi i okna są szczelne zależy to, czy z mieszkania nie będzie uciekać ciepło, dlatego też jest to jedna z najważniejszych rzeczy jakie trzeba sprawdzić przy odbiorze mieszkania. Szczelność okien i drzwi można sprawdzić w bardzo łatwy sposób. Wystarczy włożyć między ościeżnicę a skrzydło kawałek kartki i zamknąć je, po czym spróbować ją wyjąć. Jeśli kartki nie można swobodnie wysunąć, wszystko powinno być w porządku.

Nowe mieszkania w Łomży, Ostrołęce czy Białymstoku, a także w każdym innym mieście różnią się ceną za metr kwadratowy. Wbrew pozorom wpływ na to ma nie tylko lokalizacja, ale także standard wykończenia. Wielu deweloperów stawia na wysoką jakość i zapewnia montaż antywłamaniowych rolet czy drzwi. Jeśli projekt rzeczywiście tak zakłada, podczas odbioru mieszkania nowy właściciel powinien otrzymać kartę gwarancyjną i odpowiedni certyfikat.

Co jeszcze warto sprawdzić?

Odbiór techniczny mieszkania zwykle trwa od 1,5 do 3 godzin. Na pewno nie warto się śpieszyć. Lepiej wszystko sprawdzić dokładnie i poświęcić na to więcej czasu, niż później żałować, że czegoś się nie zauważyło. Co jeszcze należy sprawdzić? Oto kilka pytań pomocniczych:

  • Czy mieszkanie ma właściwą powierzchnię?
  • Czy kąty między ścianami są proste?
  • Czy parapety mają spad i są doszczelnione?
  • Czy wentylacja została dobrze poprowadzona?
  • Czy instalacja elektryczna działa prawidłowo, a w gniazdkach jest prąd?
  • Czy mieszkanie ma doprowadzony światłowód?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here