Protest pracowników ochrony zdrowia SPP ZOZ w Choroszczy.

0
242

Pracownicy SPP ZOZ w Choroszczy wystosowali list do władz kraju w związku z sytuacją płacową pracowników niemedycznych.

Poniżej załączamy treść listu.

„Szanowny Panie Prezydencie, Panie Ministrze Zdrowia, Europosłowie oraz Posłanki i Posłowie Sejmu i Senatorowie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;

My jako pracownicy ochrony zdrowia SPP ZOZ w Choroszczy,

prosimy o pomoc w sprawie notorycznej systemowej dyskryminacji płacowej niemedycznych pracowników ochrony zdrowia, pominiętych przy podwyżkach w sprawie sposobu ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawód medyczny.

Zwracamy uwagę, że wciąż nie doprecyzowano kwestii pracowników niemedycznych. Chodzi nam o grupy pracowników: administrację i obsługę oraz personel pomocniczy m.in konserwatorów, kucharki, magazynierów, portierów, – Naszym zdaniem jest to dyskryminacja. Zarobki w tych grupach zawodowych stoją w miejscu i nikt nie przejmuje się naszym losem.

Zgodnie z zapisami ustawy „podwyżkowej” w porozumieniu płacowym podpisanym ze stroną społeczną, bądź w zarządzeniu wydanym przez dyrektora placówki powinny się znaleźć także zasady podwyższenia wynagrodzeń tych osób. Niestety, nie uwzględniono współczynników pracy, według których wynagrodzenia pracowników niemedycznych miałyby zostać obliczone. – Wykształcenie tych pracowników, ich przygotowanie do zawodu, np. osób zajmujących się kadrami i płacami, także powinno znaleźć odzwierciedlenie w wysokości wynagrodzeń i podwyżek.

Jeszcze raz ponawiamy pytanie: Dlaczego niedoceniono pracowników niemedycznych z wyżej wymienionych grup zawodowych? Dlaczego nas podzielono? Pracujemy w tym samym szpitalu, spotykamy się na drodze służbowej i prywatnie. Walczylismy na jednym froncie z COVID-19. Ryzykowaliśmy kiedy w naszym szpitalu mieliśmy największe ognisko zachorowań w województwie. Nikt o nas nie zabiega.

Prosimy o Pomoc!”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here