Diamenty, brylanty i cyrkonie… Co wspólnego mają ze sobą? Czym się różnią?

Zacznijmy od diamentu i brylantu? Czasami używamy tych dwóch nazw zamiennie. Czy słusznie?

0
47

Diamenty to kamienie naturalne. W warunkach naturalnych występują one bardzo rzadko. Tworzą się przez miliony lat w ziemi z krystalicznych cząsteczek węgla. Do powstania diamentu niezbędne jest wysokie ciśnienie i równie wysoka temperatura. Uważane są za najtwardsze minerały na Ziemi i znane są z dużej odporności na zarysowania. Zarysowanie diamentu jest możliwe tylko i wyłącznie drugim diamentem.

Jak nietrudno się domyśleć diamenty są bardzo drogimi kamieniami. Ich cena uzależniona jest od czterech czynników:

  • karat (masa),

  • kolor (najcenniejsze są te bezbarwne),

  • klarowność (przejrzystość),

  • czystość (bez ciał obcych i skazy).

Natomiast brylant jest po prostu oszlifowanym diamentem. Podczas procesu obróbki nadaje się mu wysoki połysk i oczekiwany kształt. Brylanty nigdy nie tracą swojego blasku, więc pozostaną niezmienione przez “ząb czasu”, nie ulegną też zniszczeniu podczas użytkowania.

Czy zatem coś różni diament od brylantu?

Okazuje się, że tak. Mianowicie są to:

  • wygląd

Diament posiada matową powierzchnię i średni połysk. Dopiero po obróbce zmienia się w pięknie mieniący się brylant.

  • cena

Brylant poprzez szlifowanie staje się kamieniem gotowym do osadzenia w biżuterii, stąd też osiąga ceny jeszcze wyższe od diamentu.

Dobrze, ale bądźmy szczerzy. Nie każdego z nas stać na biżuterię z brylantami. Czy istnieje zatem jakiś tańszy zamiennik tego kamienia.

Otóż tak i są to nasze poczciwe cyrkonie, które dostępne są powszechnie.

Cyrkonia jest ozdobnym kamieniem syntetycznym, który blaskiem, kolorem i wyglądem do złudzenia przypomina brylant. Jest ona bardzo często dodatkiem do srebrnej, a nawet złotej biżuterii. Można ją znaleźć w kolczykach, wisiorkach czy pierścionkach, bo jest niedroga, a pięknie przyozdabia. Cyrkonia wytwarzana jest w wielu kolorach, nie musi być tylko przejrzysta.

Szeroką ofertę srebrnej i pozłacanej biżuterii z cyrkoniami możesz znaleźć w sklepie www.ecla.pl

Następne pytanie nasuwa się samo? Czy można zatem odróżnić brylant od cyrkonii? Choćby po to, żeby nie dać się “nabić w przysłowiową butelkę” np. podczas zakupu zaręczynowego pierścionka. Tak zwanym “gołym okiem” pewnie byłoby ciężko, ale na szczęście istnieje kilka sposobów na sprawdzenie autentyczności brylantu:

  • test ciepła

Brylanty, odwrotnie niż cyrkonie, nie nagrzewają się pod wpływem temperatury. Wystarczy więc wrzucić biżuterię z brylantem do ciepłej wody i sprawdzić temperaturę kamienia. Jeśli jest ciepły to mamy cyrkonię.

  • test światła

Brylanty po wystawieniu na promienie słoneczne powinny mienić się w odcieniach pomarańczowym lub czerwonym, pojawienie się refleksów innych niż ogniste poddaje w wątpliwość prawdziwość kamienia.

  • test przejrzystości

Jeśli położymy kamień na gazecie i zobaczymy przez niego litery to z całą pewnością mamy do czynienia z cyrkonią. Brylant nie będzie przejrzysty.

Bezdyskusyjną różnicą pomiędzy cyrkonią a brylantem jest oczywiście cena i trwałość. Cyrkonia pojawiła się dopiero w II połowie XX wieku. Jednak przez wzgląd na swoją atrakcyjną cenę bardzo szybko stała się jednymi z najchętniej kupowanych sztucznych kamieni. Cyrkonia z czasem matowieje i przestaje błyszczeć, natomiast brylant nigdy nie traci swojego blasku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here