Białostocki finał konkursu „Ośmiu Wspaniałych”

0
48

Gala Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”

Gala finałowa 27. białostockiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” odbyła się (6 czerwca) w Pałacu Branickich. Poznaliśmy laureatów, którym prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył tytuły „Wspaniałej” i „Wspaniałego”. To młodzi białostoczanie bezinteresownie angażujący się w pomaganie innym.

W uroczystości wzięła udział posłanka Rzeczypospolitej Polskiej Joanna Fabisiak, prezes Fundacji „Świat na Tak”, inicjatorka i pomysłodawczyni Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.

– Młodzi ludzie są wspaniali, obyśmy my dorośli ich nie zepsuli i nie zarazili swoim pesymizmem – mówi prezes Fundacji „Świat na Tak” Joanna Fabisiak.

– Wolontariat to ciężka praca, którą trzeba naprawdę docenić. Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” to okazja do przekazania wyrazów uznania i gratulacji tym wszystkim młodym ludziom, którzy bezinteresownie działają na rzecz innych. Ich pozytywna postawa motywuje rówieśników, ale też dorosłych, do większego zaangażowania w pomaganie – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Kapituła – złożona z przedstawicieli między innymi duchowieństwa, samorządu, przedstawiciela Fundacji „Świat na Tak” oraz laureata poprzedniej edycji – w dniach 10-11 marca poznawała wolontariuszy, aby w efekcie wyłonić „Ośmiu Wspaniałych” w dwóch kategoriach wiekowych.

Nagrodzeni wolontariusze („Ósemki”) odebrali dziś statuetki Franciszka wyrzeźbione z drewna gruszy przez podlaskiego artystę plastyka Zbigniewa Wasiluka, medale oraz nagrody.

Laureaci w kategorii:                                                                                            

„Ósemeczki – Grupy”: Szkolne Koło CARITAS i Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku,

„Ósemeczki”: Daria Superson, Dawid Janowicz, Michał Gliński, Sylwia Białowieżec, Lena Jaszczuk, Natalia Kamińska,

„Ósemki-Junior”: Jakub Charyło, Hanna Chodorowska, Oliwia Kondzior i Michalina Skiepko,

„Ósemki-Senior”: Julia Marianna Kowalczyk, Aleksandra Misiuk, Kamila Perkowska i Julia Szklarzewska.

Julia Szklarzewska, wyłoniona spośród laureatów w kategorii „Ósemki”, reprezentowała Białystok w Warszawie podczas ogólnopolskich eliminacji konkursu

Została laureatką i otrzymała tytuł „Wspaniałej Polski”. Julia to uczennica trzeciej klasy Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. Stefana Władysława Bryły. Działania społeczne Julia rozpoczęła już w szkole podstawowej i je kontynuuje. Ukończyła kurs udzielania pierwszej pomocy i aktywnie działa w harcerstwie. Była wolontariuszką podczas zawodów Nordic Walking, WOŚP i kiermaszów charytatywnych na rzecz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci. Włączała się w ogólnopolskie akcje takie, jak Betlejemskie Światło Pokoju, Góra Grosza, Łańcuch Dobra, Szlachetna Paczka, Sprzątanie Świata. Zaangażowała się w akcję zbierania środków na rzecz Podlaskiego Hospicjum Domowego im. Proroka Eliasza, które buduje wiejskie hospicjum w Makówce. Będąc stypendystką Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, stara się pomagać wszystkim, którzy potrzebują wsparcia finansowego w rozwoju swoich uzdolnień. Mimo dużej aktywności społecznej osiąga wybitne wyniki w nauce oraz stale się rozwija. Jako przewodnicząca samorządu uczniowskiego promuje w środowisku szkolnym ideę wolontariatu, ochronę środowiska, tolerancję, walkę z uzależnieniami i zdrowy styl życia.

–  Jest mi niezmiernie miło z tego tytułu, i chciałabym aby młodzi ludzie w moim wieku, a także młodsi, brali ze mnie przykład. I żeby ten konkurs stanowił promocję dla wolontariatu  – mówi Julia Szklarzewska.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 129 młodych wolontariuszek i wolontariuszy. Nauczyciele i organizacje pozarządowe zgłosili 48 osób w kategorii indywidualnej oraz 81 wolontariuszy w 4 grupach.

– Jestem wolontariuszką dlatego, bo bardzo lubię czuć to szczęście, które daje innym, i wraca to do mnie z podwójna radością – mówi Kamila Perkowska, laureatka konkursu „Ośmiu Wspaniałych” w Białymstoku.

– Moja kariera z wolontariatem rozpoczęła się piątej klasie, gdy zacząłem udzielać się w samorządzie. Zostałem przewodniczącym samorządu, i po prostu pomaganie sprawiało mi przyjemność. Pomaganie jest czymś dobrym, i każdy człowiek powinien  jakkolwiek próbować pomagać innym, i dzielić się swoim dobrem z innymi – uważa laureat konkursu „Ośmiu Wspaniałych” Jakub Charyło.

– Wolontariat jest dla mnie pociechą, pomaganiem dla wielu osób, np. dla tych z Ukrainy. Od pierwszej klasy udzielam się w wolontariacie, i bardzo się ciesze z tego wyróżnienia – mówi Dawid Janowicz, laureat konkursu „Ośmiu W spaniałych”.

Moja droga z wolontariatem rozpoczęła się od tego, że moja mama znalazła zbiórkę związaną z chłopcem, który jest chory na SMA, i zaczęliśmy zbierać pieniądze i nakrętki – mówi Hanna Chodorowska.

Żona zaszczepiła w córce taką chęć do pomagania, do otwierania się na inne osoby – dodaje Tomasz Chodorowski, tata Hani.

Uroczystość uświetnił pokaz taneczny Juli Klim i Damiana Chomaniuka z Uczniowskiego Klubu Sportowego Twist Białystok oraz występ muzyczny młodego wolontariusza z Ukrainy Timofieja Moszenskiego, który zagrał na akordeonie.

27. białostocka edycja Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” przebiegała pod patronatem honorowym arcybiskupa Józefa Guzdka, Metropolity Białostockiego oraz arcybiskupa Jakuba, Ordynariusza Diecezji Białostocko-Gdańskiej.