UMB otworzył Ośrodek Wsparcia Badań Klinicznych

0
5

UMB otworzył Ośrodek Wsparcia Badań Klinicznych

Choć Ośrodek ma wspierać lekarzy i naukowców prowadzących badania, to w głównej mierze będzie pomagał chorym. Często będą to sytuacje trudne, kiedy tradycyjne medycyna będzie bezsilna i potrzebne będą terapie eksperymentalne (tak nowoczesne, że będące dopiero w sferze badań).
Ośrodek powstał dzięki grantowi (10,3 mln zł) z Agencji Badań Medycznych.  Rządowa agenda tworzy sieć takich ośrodków kraju. Docelowo ma być ich 20.
Ten otworzył się jako ósmy. Tym samym  ma stać się ważnym graczem na polu klinicznych badań naukowych.
Pozwoli to jej rozwijać takie dziedziny medycyny, które są poza zainteresowaniem koncernów farmaceutycznych, ewentualnie da to jej możliwość szukania tańszych alternatyw dla już stosowanych terapii.
Symboliczną wstęgę przeciął rektor UMB prof. Adam Krętowski oraz prezes ABM dr hab. Radosław Sierpiński.
Sam Ośrodek nie jest duży: gabinety zabiegowe, pomieszczenia do odpoczynku, sale łóżkowe oraz osobna cześć administracyjna. Tu mają być realizowane nowoczesne badania nad lekami i świadczeniami medycznymi.
Sukces ma mu zapewnić właściwa kadra, bo zmorą badań klinicznych – z punktu widzenia wykonujących je naukowców – jest właśnie cała ta sfera administracyjna, wszelkie raportowania, rozliczenia i szczegółowa dokumentacja.
Obecnie w UMB realizowane jest 10 projektów naukowych z grantów ABM, na łączną kwotę ok. 100 mln zł. Samej liczby badań klinicznych nie sposób podać, z racji ich dużej liczby.
Te głównie odbywają się w poszczególnych klinikach, realizowane siłą poszczególnych zespołów.
Przy czym często jesteśmy podwykonawcami dla innych podmiotów.
Teraz mamy się bardziej starać o bycie głównym wykonawcą, także dla wczesnych faz badawczych.
Ośrodek mieści się w szpitalu UDSK (w dawnej kuchni), wejście zlokalizowano naprzeciw SOR szpitala USK.