Bezpieczne Wakacje 2022

0
37

Ponad 130 tysięcy uczniów z województwa podlaskiego rozpocznie wkrótce wyczekiwane wakacje

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zainaugurował (22.06) akcję „Bezpieczne Wakacje”, w którą zaangażowanych jest wiele służb i instytucji.

– Choć to czas wypoczynku, musimy szczególnie pamiętać o bezpieczeństwie – mówił podczas konferencji wojewoda podlaski.

– W przeciwieństwie do poprzednich lat teraz mamy stan zagrożenia epidemią, a nie epidemii, co pozwala na rozszerzenie różnych form wypoczynku. Jak co roku na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego skupiliśmy się na działaniach, które mają zapewnić bezpieczeństwo podczas wakacji, a wymagają zaangażowania wielu instytucji – mówił Bohdan Paszkowski.

Do Kuratorium Oświaty w Białymstoku wpłynęło 347 zgłoszeń wypoczynku letniego dzieci i młodzieży prowadzonego przez organizatorów z województwa podlaskiego. Do tej pory zatwierdzono 232 z nich.

– Każdy rodzic, który wysyła dziecko na wypoczynek zorganizowany, powinien sprawdzić, czy jest on w bazie zgłoszeń. Taka informacja dostępna jest na stronie Kuratorium Oświaty w Białymstoku, jak i Ministerstwa Edukacji i Nauki. Można również zadzwonić do Kuratorium i taką informację uzyskać – poinformowała Beata Pietruszka – podlaski kurator oświaty.

Kuratorium Oświaty również finansuje wypoczynek. Zorganizowało dwa konkursy ofert w tym zakresie. Prawie 400 tys. zł trafi do trzech organizacji, które zabiorą 260 uczniów szkół podstawowych z województwa podlaskiego do Darłowa, Gdyni i Puław, mimo ich trudnej sytuacji materialnej. Ponad 54 tys. zł Kuratorium przeznaczyło na dofinansowanie 11 form wypoczynku.

Co piąte kolonie, obóz lub półkolonie zostaną skontrolowane przez kuratorium, często przy udziale sanepidu i policji.

– Z naszej strony kontrole dotyczą najczęściej stanu obiektów, ich otoczenia, stanu bezpieczeństwa sprzętu rekreacyjnego, ważne jest również bezpieczeństwo żywienia. Kontrolujemy procedury w przypadku wystąpienia choroby zakaźnej – wyliczała Ewa Jakubowicz – podlaski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.

Sanepid kontroluje także kąpieliska – na terenie województwa jest 17 miejsc wyznaczonych do kąpieli. Ich listę oraz to, czy woda została już zbadana, można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Czas wakacji to okres wytężonej pracy również dla policjantów i strażaków, którzy muszą działać na kilku płaszczyznach.

– Jeśli zgłosi się do nas organizator wypoczynku to kontrolujemy m.in. bezpieczne warunki ewakuacji w obiekcie, możliwości prowadzenia działań przez PSP i OSP czy wyposażenie obiektów w sprzęt gaśniczy. Edukujemy również uczestników wypoczynków – przeprowadzamy pokazy, ćwiczenia, mówimy, jak się zachować nie tylko w przypadku pożaru, ale i innych zagrożeń – mówił st. bryg. Robert Dzierżek – zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

Działania edukacyjne przez cały rok prowadzili także policjanci, kładąc szczególny nacisk na zachowanie nad wodą.

– Ostatni weekend w regionie był tragiczny – mieliśmy trzy ofiary wody. Przestrzegamy, szczególnie rodziców, przed złym doradcą, jakim jest alkohol w trakcie wypoczynku nad wodą. Będziemy sprawdzali kąpieliska i obiekty. Zachęcamy też rodziców wysyłających dzieci na wyjazdy do zgłaszania autokarów do kontroli. Na stronach poszczególnych komend są informacje, jak można to zrobić – mówił podinsp. Tomasz Krupa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

W tym zakresie z policją współpracuje również Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Białymstoku. Inspektorzy będą kontrolować autokary na głównych trasach regionu, ale również pod kinami, basenami czy teatrami.

– Sprawdzamy dokładnie stan techniczny pojazdu – ogumienie, oświetlenie, układ pneumatyczny, hamulce czy drążki kierownicze. Zwracamy również uwagę na wygląd autobusu w środku – wyliczał naczelnik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku Dariusz Carewicz.

Potrzebę sprawdzenia autokaru można zgłosić również na stronie WITD w Białymstoku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here