Białystok. Przy ulicy Transportowej powstał park kieszonkowy

0
53

Botaniczny Park Kieszonkowy

Przy ulicy Transportowej powstał kolejny park kieszonkowy. Jest to realizacja projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 2021, na który zagłosowało prawie 1100 białostoczan. 2 sierpnia tę wyjątkową enklawę zieleni odwiedził prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wraz z dziećmi z Przedszkola Samorządowego nr 32.

Botaniczny Park Kieszonkowy na Nowym Mieście zajmuje niespełna pół hektara. Największe wrażenie robi powstała w ramach projektu motylarnia – bylinowe rabaty z odpowiednio dobranymi roślinami, w tym z „motylim krzewem” (budleą Dawida) oraz jeżówką purpurową. W parku są też drewniane domki dla motyli i domki dla trzmieli. Motylarnię opisuje barwna tablica edukacyjna poświęcona motylom dziennym i nocnym.

Na terenie parku zostały założone łąki kwietne i nasadzenia z krzewów liściastych. Znajdują się tu również różne zioła oraz rodzime gatunki drzew liściastych. Drzewa tworzą edukacyjną ścieżkę dendrologiczną. Nasadzone są też platany oraz drzewa owocowe w starszych odmianach. Od strony ulicy Transportowej (zatoki autobusowej) zastosowano roślinne ogrodzenie z róży pomarszczonej.

Jednym z elementów wyposażenia jest tak zwana „żywa architektura” – altana i płotki wykonane z żywych pędów różnych gatunków wierzby.

– Ta niewielka przestrzeń została zagospodarowana w przemyślany sposób, aby mogło z niej korzystać jak najwięcej osób o różnych potrzebach. Na przykład najmłodsze dzieci mogą odwiedzić plac zabaw. Poza tym teren jest dostępny dla osób z ograniczeniami ruchu. Są tu rozlokowane ławki, również takie z wysokim siedziskiem i poręczami, stojaki rowerowe i pojemniki na śmieci. Park jest oświetlony – podkreślił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Projekt z Budżetu Obywatelskiego 2021 „Botaniczny Park Kieszonkowy” został zrealizowany za ponad 502 tys. zł.