„Romans” w sześciu województwach

0
51

Białostoczanka Natalia Sakowicz ze spektaklem „Romans” odwiedzi 12 miejscowości w sześciu województwach

Dzięki temu przedstawienie będą mogli obejrzeć mieszkańcy miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Partnerem objazdu w ramach programu Teatr Polska jest Miasto Białystok.

Celem programu Teatr Polska jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Inicjatywa jest organizowana od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Romans” jest monodramem lalkowym przeznaczonym dla widzów powyżej 15. roku życia. Przedstawienie opowiada o toksycznej relacji, kwestiach związanych z poczuciem wewnętrznej pustki i osamotnienia, o trudach akceptacji swojego ciała oraz o problemie uzależnienia. Wykorzystano w nim środki wyrazu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki: teatru dramatycznego, teatru ożywionej formy czy tańca współczesnego. Prezentacjom spektaklu będą towarzyszyły działania edukacyjne w formie rozmowy z widzami lub warsztatu ze świadomości ciała.

Aktorką oraz reżyserką przedstawienia jest Natalia Sakowicz – niezależna artystka, lalkarka, wykładowczyni białostockiej Akademii Teatralnej, członkini Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy, dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku (stypendium Młodzi Twórcy 2017 i 2019). Inne osoby zaangażowane w spektakl: tekst – Zuzanna Bojda, lalka – Olga Ryl-Krystianowska, muzyka – Maciej Cempura, ruch sceniczny – Iza Szostak, reżyseria świateł – Maciej Iwańczyk.

Wspieramy projekty kulturalne realizowane przez białostoczan lub osoby związane z naszym miastem – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Mam nadzieję, że mieszkańcom innych regionów Polski spodoba się monodram lalkowy z Białegostoku.

Romans” miał swoją premierę w 2021 r.

Przedstawienie zyskało pozytywne recenzje zarówno krytyków teatralnych, jak i publiczności podczas pokazów na wielu festiwalach. Otrzymało wyróżnienia – nagrodę publiczności na XXX Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych „Klamra” w Toruniu oraz nagrodę „Kryształową Pestkę” na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej „Pestka” w Jeleniej Górze.

Partnerami objazdu są Miasto Białystok i Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku.