Kable solarne – czym są i jaką pełnią rolę?

1
22

Do budowy paneli fotowoltaicznych niezbędne są elementy, które są zaprojektowane oraz wykonane specjalnie do zastosowań solarnych. Jakość tych elementów ma szczególne znaczenie dla wydajności instalacji fotowoltaicznej. Muszą one być odporne na działanie czynników zewnętrznych i działać przez większość dnia, zachowując przy tym swoją sprawność. Jakie są podstawowe elementy instalacji fotowoltaicznej i dlaczego kable solarne są jego ważnym elementem

Podstawowe elementy instalacji fotowoltaicznej

Pierwszym elementem, który stanowi serce systemu fotowoltaicznego, są panele solarne. Dzieje się tak, ponieważ to w nich zachodzi efekt fotowoltaiczny, czyli zjawisko fizyczne polegająca na zamianie energii słonecznej w energię elektryczną. Drugim ważnym elementem są inwertery fotowoltaiczne. Panele wytwarzają prąd stały, ale urządzenia, które mają zasilać, działają w prądzie zmiennym. Niezbędnym jest, by zastosować inwertery, które zamieniają prąd stały w prąd zmienny. Następnym elementem instalacji są konstrukcje nośne. Podtrzymują one i łączą moduły fotowoltaiczne z dachami budynków. Składają się ze wsporników, profili i słupków, które są mocowane w istniejącym dachu za pomocą kotew rozporowych.

Kolejnym, bardzo ważnym dla działania instalacji elementem są kable solarne, które za zadanie mają łączyć panele z innymi urządzeniami. Ostatnim elementem są systemy akumulacyjne, dzięki którym nadwyżka energii fotowoltaicznej może być magazynowana do przyszłego wykorzystania.

Czym są kable solarne oraz jak są zbudowane?

Kabel solarny to przewód, którego używa się w procesie prowadzącym do wytworzenia energii elektrycznej ze światła słonecznego. Podczas tego działania, łączy on panele fotowoltaiczne z innymi urządzeniami elektrycznymi w systemie, umożliwiając w razie potrzeby przesyłanie energii elektrycznej z jednego punktu do drugiego. Zaprojektowany jest do użytku w różnych warunkach pracy. Kabel solarny jest bardziej ekologiczną alternatywą dla tradycyjnego kabla zasilającego.

Kable solarne to specjalne przewody elektryczne, które są wykonane w celu zapewnienia maksymalnej odporności na złą pogodę i narażenie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dzięki temu, ich działanie pozostaje optymalne przez cały czas funkcjonowania systemu fotowoltaicznego. Przewody solarne różnią się od zwykłych łączy elektrycznych materiałem przewodnika i izolacją.

Dwoma najpowszechniejszymi materiałami, które stosuje się w domowych i komercyjnych instalacjach fotowoltaicznych, są miedź i aluminium. Pierwszy z nich ma wyższą przewodność niż drugi. Miedź w ogólnym rozrachunku jest droższa, jednak w porównaniu do aluminium można spodziewać się, że będzie mniej awaryjnym rozwiązaniem w powszechnie stosowanych instalacjach. Izolacja stosowana w kablach solarnych chroni je przed ciepłem, światłem ultrafioletowym oraz czynnikami chemicznymi i atmosferycznymi. Przewody łączące ze sobą moduły fotowoltaiczne muszą wytrzymywać temperatury sięgające nawet do osiemdziesięciu stopni Celsjusza.

W Internecie możemy znaleźć wiele artykułów, takich jak https://enerad.pl/aktualnosci/kable-solarne-jakie-powinny-byc-przewody-do-fotowoltaiki/, które mają za zadanie rozwiać wszelkie wątpliwości. Warto się z nimi zapoznać – wtedy będziemy mieć pewność, że kable solarne, które zastosujemy, będą spełniały wszelkie normy i zagwarantują bezpieczeństwo mieszkańców budynku.

Gdzie można układać kable solarne?

Kable solarne z powodzeniem można układać zarówno na dachach budynków, elewacjach, jak i na ziemi. Są one wyjątkowo odporne na uszkodzenia i nie reagują zarówno na sól, ziemię kwasową, jak i zasadową. Materiał izolacyjny, z którego są wykonane, jest trudnopalny, dlatego nie trzeba się martwić, że podczas użytku kabel solarny może spowodować pożar. Jest on także bardzo elastyczny, dzięki temu kable solarne sprawdzą się zarówno w instalacjach stacjonarnych — domowych, jak i mobilnych.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here