Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki

0
54

Wydarzenia upamiętniające bł. ks. Jerzego Popiełuszkę związane z 75. rocznicą urodzin kapelana „Solidarności” rozpoczną się w sobotę (10.09) od koncertu „Psalmy z Podlasia” w Okopach. Muzykę do słów Zbigniewa Książka specjalnie na tę okazję skomponował Piotr Rubik

W Okopach „Psalmy z Podlasia” usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej, solistów i Wrocławskiego Chóru Akademickiego.

Nieprzypadkowo akurat w Okopach zaplanowano pierwszą część uroczystości

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach koło Suchowoli. Po powstaniu „Solidarności” stał się jej kapelanem. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Beatyfikowany w 2010 r.

Koncert w Okopach rozpocznie się o 19:00, natomiast w niedzielę (11.09) dalsza część uroczystości w Suchowoli. O 11:00 zaplanowano złożenie kwiatów przed pomnikiem ks. Jerzego. Później będzie msza św. pod przewodnictwem metropolity białostockiego Józefa Guzdka. O 16:00  zaplanowany jest spektakl „Pokonać piekło”. W poniedziałek (12.09) o 14:00 przedstawienie będzie można obejrzeć także w Białymstoku, w siedzibie Podlaskiego Instytutu Kultury.

W Okopach w ciągu najbliższych kilku lat powstanie Muzeum Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki

Fundacja Dobro przekazała Muzeum Podlaskiemu w darowiźnie działkę, na której stanie budynek zaprojektowany przez Mirosława Nizio.

ZOBACZ: W Okopach przekazano ziemię pod budowę Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki

Program wydarzeń upamiętniających bł. ks. Jerzego Popiełuszkę związanych z 75. rocznicą urodzin kapelana Solidarności

10 września w Okopach (sobota)

19:00 – koncert „Psalmy z Podlasia” z udziałem Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej, solistów i Wrocławskiego Chóru Akademickiego (kompozytor – Piotr Rubik, teksty – Zbigniew Książek)

11 września w Suchowoli (niedziela)

11:00 – złożenie wieńców pod pomnikiem bł. ks. Popiełuszki w Suchowoli przez oficjalne delegacje

12:00 – uroczysta msza św. w kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli, pod przewodnictwem metropolity białostockiego abp. Józefa Guzdka

14:30 – spotkanie wspomnieniowe o bł. ks. Jerzym

16:00 – spektakl Teatru Nie Teraz pt. „Pokonać piekło” w reżyserii Tomasza Żaka

– finał konkursu „Piosenką zło zwyciężaj”

12 września w Białymstoku

14:00 – spektakl Teatru Nie Teraz pt. „Pokonać piekło” w reżyserii Tomasza Żaka – w Podlaskim Instytucie Kultury (ul. Św. Rocha 14 w Białymstoku).