Na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku trwają prace archeologiczne

0
52

Trwają badania archeologiczne na dziedzińcu paradnym Pałacu Branickich w Białymstoku

Pałac i ogród Branickich w Białymstoku należy do najbardziej reprezentacyjnych miejsc w mieście i regionie. Początki kompleksu pałacowo-ogrodowego sięgają XVI w. Za czasów hetmana Jana Klemensa Branickiego w XVIII wieku miejsce osiągnęło największą świetność. Białystok miał wtedy jeden z najpiękniejszych ogrodów barokowych w Polsce, a nawet w Europie. Obecnie w zabytkowym Pałacu Branickich mieści się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Wcześniej, w otoczeniu pałacu, prowadzone były badania archeologiczne przede wszystkim w ogrodach. Dziedziniec wstępny i ogrody zostały kilka lat temu zrewitalizowane. Obecnie prowadzone badanie jest niezwykle ważne, bo pierwsze w historii w tym miejscu. Archeolodzy pracują od 13 września na powierzchni 25 metrów kwadratowych. Prace archeologiczne prowadzi zespół kierowany przez prof. Macieja Karczewskiego z UwB.

– Nigdy wcześniej na dziedzińcu paradnym nie były prowadzone naukowe badania archeologiczne. Zaczęliśmy w miejscu, w którym kilka lat temu georadar wykazał pewną anomalię, która może – ale nie musi – świadczyć o pozostałości dawnej zabudowy – mówi prof. Maciej Karczewski.

Już po zdjęciu pierwszych warstw ziemi archeolodzy natrafili na pamiątki przeszłości.

Poza fragmentami naczyń z XIX, XVIII, XVII i XVI wieku, mamy już dwa zachowane fragmenty kafla fryzowego z roślinnym ornamentem, który wstępnie można datować na wiek XVII czy nawet XVI. Drugim znaleziskiem jest boratynka, czyli drobna moneta z czasów Jana Kazimierza – mówi Marcin Tomkiel z UMB.

Prace archeologiczne przy Pałacu Branickich potrwają dwa tygodnie. To efekt porozumienia trzech uczelni: Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W przyszłości wykopane przedmioty będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.