W Podlaskiem wykonywane będą zrzuty z samolotów szczepionek dla lisów

0
75

Uwaga podczas spacerów. Rusza szczepienie lisów. Z samolotów będą zrzucane  przynęty 

W dniach 16-18 września 2022 r.  w Podlaskiem odbędzie się akcja doustnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie – informuje Andrzej Czerniawski, Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Celem skutecznego zwalczania wścieklizny, w kolejnej akcji szczepień – zostaną wyłożone na terenie województwa podlaskiego przynęty ze szczepionką przeciwko wściekliźnie u lisów wolno żyjących – metodą zrzutów z samolotów.

Przynęty mają kształt stożkowych krążków, koloru brunatnego, o średnicy ok. 4 cm; grubości ok. 1,5 cm. Wewnątrz zawierają zatopiony blister – plastikowy pojemnik z płynną szczepionką.

Zrzutem objęte będą kompleksy leśne, pola, łąki,  itp. z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych

Prosimy nie dotykać i nie niszczyć przynęt. Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy – podkreśla Andrzej  Czerniawski.

Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących dla zachowania ostrożności. W przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe względnie na uszkodzony naskórek człowieka –  należy miejsca te dokładnie przemyć  wodą z mydłem, a  następnie  zgłosić  się  do  lekarza  med.

Po wyłożeniu przynęt, przez okres 2 tygodni należy ograniczyć przemieszczania się zwierząt domowych – trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu.