Przy pomniku upamiętniającym Bohaterskie Matki Sybiraczki, przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku uczczono w sobotę 83. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę oraz obchodzono Dzień Sybiraka. Była ekumeniczna modlitwa za ofiary represji, zesłanych. Złożono wieńce i kwiaty.
Przed pomnikiem poświęconym Bohaterskim Matkom Sybiraczkom odbyły się dzisiaj oficjalne uroczystości z udziałem władz państwowych i samorządowych. Wybrzmiały ważne słowa o bohaterstwie, cierpieniu i historii, która się nie kończy, ale powraca z nowym obliczem. pic.twitter.com/nnR2wFa90u
— Muzeum Pamięci Sybiru (@Muzeum_Weglowa) September 17, 2022
Uroczystości zorganizowało miasto Białystok. Wzięli w ich udział Sybiracy, ich rodziny, parlamentarzyści, władze wojewódzkie, samorządowcy, duchowni różnych wyznań.
– Kiedy rok temu uroczyście otwieraliśmy to wyjątkowe Muzeum, kierowała nami wszystkimi przemożna wola podkreślenia naszej więzi z losami tak wielu pokoleń Polaków, którzy doświadczyli rosyjskich, a później sowieckich represji – mówił w swoim wystąpieniu @TTruskolaski. pic.twitter.com/SCdAse88eQ
— Muzeum Pamięci Sybiru (@Muzeum_Weglowa) September 17, 2022
„Oddajemy dziś hołd wszystkim tym, którym nie udało się powrócić w ojczyste strony. Chylimy czoła przed grobami rozsianymi wśród śniegów Sybiru i w kazachstańskich stepach. Pamiętamy jednak również o tych, którzy wydostali się z tego piekła wraz z Andersem, ale droga do kraju okazała się przed nimi zamknięta. Ich historia to niezbywalna część dziejów naszego narodu. Część owych dziejów, o których pamięć jest naszym obowiązkiem, stanowią również losy potomków polskich sybiraków” – mówił do zebranych prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Prezydent podkreślał, że jedynym „przewinieniem” deportowanych był ich patriotyzm, wywożono całe rodziny, które wykazywały się wielkim heroizmem w walce o przetrwanie.
Truskolaski wskazał, że historia, o której opowiada otwarte przed rokiem Muzeum Pamięci Sybiru, obecnie jest aktualna w kontekście wojny w Ukrainie.
„Nie zaskakują nas doniesienia o rosyjskich zbrodniach wobec Ukraińców czy relacje o masowych deportacjach obywateli wschodniej Ukrainy. Mając w pamięci dzieje relacji polsko-rosyjskich możemy dziś jedynie gorzko powtórzyć kolejny raz, że sposoby działania Rosji wobec jej sąsiadów i dziś pozostają bez zmian” – dodał prezydent Białegostoku.
Podczas uroczystości w szczególny sposób czczono polskie kobiety, Sybiraczki.
„Nasz szczególny podziw należy się matkom, które na nieludzkiej ziemi wykazały szczególny hart ducha (…) Matki Sybiraczki były (…) skazane na samodzielne zmaganie się z losem, walcząc o przetrwanie nie tylko swoje ale i swoich dzieci. Ocalenie najmłodszego pokolenia sybiraków to wyłącznie ich zasługa” – powiedział pod pomnikiem Truskolaski.
Dodał, że kobiety wykazały się heroizmem, bohaterstwem, niezłomnością.
„Kobiety polskie, matki w szczególności, były bardzo zaangażowane w to, żeby uchronić swoje dzieci przed różnego rodzaju represjami fizycznymi, głodem, musiały czasami dokonywać cudów, żeby swoje dzieci wyżywić, ale też pamiętajmy o tym, że bardzo mocno chroniły kulturę polską, to, żeby te dzieci zachowały nasze obyczaje, nasze wartości” – powiedział dziennikarzom wojewoda Bohdan Paszkowski.
Także marszałek województwa Artur Kosicki wskazał, że Polki wykazały olbrzymi heroizm i poświęcenie, wiele z nich oddało życie, by przetrwały ich dzieci czy wnuki, dlatego należy o nich pamiętać.
„Mówiąc o ofiarach należy podkreślić szczególną tragedię jaką przeżyły nasze matki sybiraczki (…), które w tak beznadziejnych warunkach ratowały swoje dzieci, nas, podstarzałych już dziś sybiraków od śmierci głodowej” – podkreślał prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź.
Dodał, że uczyły mowy, polskiej historii, wiary, modlitwy.
„To nasze matki kształtowały naszą świadomość i umiłowanie ojczyzny i wszystko co polskie. To one dawały dowody swoim zachowaniem, że miłość do ojczyzny to gotowość poniesienia ofiary najwyższej za jej wolność” – zaznaczył Chwiedź.
Przed południem, w ramach obchodów, złożono też kwiaty przy Pomniku Katyńskim i przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka. (PAP)
W 83. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę Rafał Rudnicki – Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku, prof. Wojciech Śleszyński – Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru wraz z Sybirakami zapalili znicze w miejscach upamiętniających ofiary sowieckich represji. pic.twitter.com/BGp5zwkNtb
— Muzeum Pamięci Sybiru (@Muzeum_Weglowa) September 17, 2022