W Białymstoku upamiętniono udział wojsk podlaskich w Wiktorii Wiedeńskiej

0
61

W niedzielę (18.09) w Białymstoku upamiętniono udział wojsk podlaskich w Wiktorii Wiedeńskiej

Wydarzenie pod hasłem „Polska Zwycięska – Parada Branickich” zorganizowała Fundacja Obowiązek Polski.

Chcemy przedstawiać rolę całego rodu Branickich w krzewieniu patriotyzmu, w rozpowszechnianiu polskiej kultury. W tym roku szczególną uwagę chcemy zwrócić na rolę Stefana Mikołaja Branickiego, czyli na ojca Jana Klemensa – powiedział Dariusz Wasilewski, prezes Fundacji Obowiązek Polski.

Jan Klemens Branicki był potężnym magnatem, który uczynił z Białegostoku metropolię promieniującą polską kulturą

Przyczynił się do jej rozkwitu piastując różne urzędy państwowe. Był hetmanem wielkim koronnym i senatorem RP, ostatnim przedstawicielem rodu Branickich.

Poza postacią Jana Klemensa ważną rolę odegrał również Jego ojciec – Stefan Mikołaj Branicki

Stefan Mikołaj Branicki władał Tykocinem i wsią Białystok. Rozwijał polską kulturę, służył jako towarzysz husarski. Pod Wiedeń wysłał Chorągiew Husarską, która okryła się sławą po sukcesie Bitwy pod Parkanami.

BRANICKI ZOSTAŁ DOCENIONY PRZEZ KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO

UZYSKAŁ GODNOŚĆ STOLNIKA WIELKIEGO KORONNEGO, A PÓŹNIEJ WOJEWODY PODLASKIEGO

W 1703 roku Jan Klemens przekazał chorągiew husarską na służbę królowi.

Organizatorzy wydarzenia chcą upamiętnić rolę podlaskich wojsk, które walczyły pod Wiedniem oraz bitwie pod Parkanami, która zdecydowała o ostatecznym pokonaniu Imperium Osmańskiego.

Niedzielną uroczystość rozpoczęła msza święta w Starym Kościele Farnym. Po nabożeństwie w kierunku Muzeum Podlaskiego przeszła Parada Branickich, a na dziedziniec Pałacu Branickich, w towarzystwie króla Jana III Sobieskiego, przejechała husaria. Tam zaprezentowane zostały pokazy różnych formacji.