22 września w Białymstoku będzie można skorzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami BKM

0
82

W czwartek (22 września) w Białymstoku można będzie auto zostawić w domu i skorzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej lub rowerami sieci BiKeR

W Dniu bez Samochodu na całym świecie promowane jest korzystanie ze środków transportu bardziej przyjaznych dla środowiska.

W Białymstoku z okazji Dnia bez Samochodu, jak co roku, mieszkańcy miasta będą mogli bezpłatnie podróżować komunikacją miejską. Bezpłatne przejazdy przysługują wszystkim mieszkańcom. Korzyści odniosą też użytkownicy białostockich rowerów miejskich. Za pierwszą godzinę wypożyczenia opłaty nie będą naliczane.

– Zachęcam mieszkańców Białegostoku do korzystania z BiKeRów i miejskich autobusów w Dniu bez Samochodu. To dobra okazja, żeby przekonać się, jakie korzyści płyną z odstawienia samochodu i przemieszczania się pieszo, na rowerze lub autobusem miejskim – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

W Polsce i na świecie Dzień bez Samochodu obchodzony jest zawsze tego samego dnia

Promuje on korzystanie z innych środków transportu, które są bardziej przyjazne dla środowiska niż samochody. Ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia kierowcy zachęcani są do rezygnacji z użytkowania samochodów. W 2000 roku Dzień bez Samochodu stał się świętem światowym i ustalono, że ma przypadać 22 września. W Polsce obchodzony jest głównie przez duże miasta, gdzie przez cały dzień można bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.