271 uczniów i absolwentów białostockich szkół otrzymało stypendia prezydenta Białegostoku

Stypendia dla uczniów i absolwentów

271 uczniów i absolwentów białostockich szkół otrzymało stypendia za wyniki i osiągnięcia w nauce, w dziedzinie twórczości artystycznej oraz za myśl techniczną. Wśród nich są laureaci artystycznych konkursów i turniejów, olimpiad przedmiotowych, autorzy innowacyjnych pomysłów technicznych – np. sensorycznego tłumacza języka migowego czy łazika na ciężkie tereny. Wartość wsparcia wynosi łącznie ponad 451 tys. zł.

W Zespole Szkół Mechanicznych im. Św. Józefa przy ulicy Broniewskiego 14 prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski uhonorował najzdolniejszą młodzież z białostockich placówek edukacyjnych. 26 września uczniowie i absolwenci z rąk prezydenta otrzymali akty stypendialne na rok szkolny 2022/2023. 271 stypendystów doceniono w trzech kategoriach. Przyznane wsparcie finansowe wyniosło łącznie 451 600 zł.

– Wszystkim białostockim stypendystom należą się serdeczne gratulacje za dotychczasowe wyniki i sukcesy. Uważam, że trzeba doceniać Wasze osiągnięcia i dokonania. Są one naprawdę imponujące. Jesteście wzorem i inspiracją dla koleżanek i kolegów – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Liczę na to, że przyznane stypendia okażą się pomocne, będą wsparciem w Waszym dalszym rozwoju.

Stypendia za wyniki i osiągnięcia w nauce przyznano 80 osobom. Wśród nich jest 24 uczniów szkół podstawowych i 56 osób ze szkół ponadpodstawowych (w tym 28 absolwentów). To stypendium jest skierowane do osób, które między innymi uzyskały wysoką średnią ocen na koniec roku szkolnego oraz są laureatami lub finalistami przedmiotowego konkursu, olimpiady lub turnieju na szczeblu międzynarodowym, krajowym lub wojewódzkim. Uczniowie otrzymują od 200 zł do 500 zł miesięcznie. Wśród stypendystów najwięcej jest uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz I Liceum Ogólnokształcącego. Miasto na wypłatę tych świadczeń przeznaczyło 224 100 zł.

Stypendia za innowacyjną myśl techniczną otrzymało 39 osób. To jednorazowe świadczenie o charakterze motywacyjnym. Przyznawane jest uczniom szkół ponadpodstawowych i studentom. Najwyższe stypendium wyniosło 2800 zł, najniższe – 350 zł. Stypendia przyznawane są w trzech kategoriach: pomysł techniczny, pomoc dydaktyczna lub naukowa oraz usprawnienia softwarowe. Wśród wyróżnionych najwięcej jest uczniów Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej i II Liceum Ogólnokształcącego. Łączna wartość przyznanych świadczeń to 67 tys. zł.

W kategorii pomysł techniczny wyróżniono między innymi trzech uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej za projekt „STJM – Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego” oraz ucznia z III Liceum Ogólnokształcącego za projekt „RTT (Rough Terrain Robot) – łazik na ciężkie tereny”.

Za pomoc naukową lub dydaktyczną doceniono między innymi ucznia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 za projekt „Układ do obserwacji fal mechanicznych”. W tej samej kategorii wyróżniono także uczennice z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych za grę dydaktyczną „Eco-ekspert” oraz plansze z zakresu prawa.

Wśród ciekawych projektów z usprawnień softwarowych można wymienić między innymi pracę uczniów z Zespołu Szkół Elektrycznych – innowacyjnego asystenta Smart Home Assistant.

Uczniom przyznano także stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej. Otrzymały je 152 osoby. To laureaci lub finaliści artystycznych konkursów, zawodów, turniejów na szczeblu międzynarodowym, krajowym lub wojewódzkim. Stypendium przyznawane jest na cały rok szkolny, wynosi od 100 zł do 150 zł miesięcznie. Otrzymali je między innymi członkowie Międzyszkolnego Chóru Żeńskiego przy III Liceum Ogólnokształcącego, Miejskiej Orkiestry Dętej, Chóru Miasta Białystok, Szkolnej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektrycznych oraz uczniowie, którzy realizują swoje pasje indywidualnie. Najliczniejszą grupę stanowi młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Mechanicznych oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4. Na wypłatę tych świadczeń przekazano 160 500 zł.