Białystok. Przy ulicy Leśnej powstał mural przedstawiający gen. Władysława Sikorskiego

0
35

Na ścianie Szkoły Podstawowej nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego przy ulicy Leśnej 30 w Białymstoku powstał mural przedstawiający patrona tej placówki

Mural uhonorował patrona Szkoły Podstawowej numer 20. Cieszę się, że pamięć o generale Władysławie Sikorskim jest wciąż żywa i pielęgnowana przez społeczność placówki – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Malowidło powstało we współpracy z Fundacją Otwarta Edukacja w ramach zadania: Ministerstwo Obrony Narodowej „MUR,ALE historia wojska polskiego”. Autorami muralu są Rafał Roskowiński i Dariusz Paczkowski.

 – Jestem głęboko przekonany, że takie kreatywne i artystyczne metody mogą na uczniów podziałać, zainteresować tematem i zachęcić do tego, by wypożyczyć książki z biblioteki i dowiedzieć się więcej o patronie – mówił dyrektor placowki, Mariusz Sokołowski.

Zadanie objęli patronatem prezydent Białegostoku i wojewoda podlaski. Dopełnieniem inicjatywy będzie zamontowanie tablicy informacyjnej o generale, która powstanie w ciągu kilku najbliższych tygodni.

* * *

Władysław Eugeniusz Sikorski (pseudonim „Strażnica”, „Eugeniusz Strażnica”, „Gazda”) urodził się 20 maja 1881 r. w Tuszowie Narodowym. To polski żołnierz, polityk, generał broni Wojska Polskiego, premier i minister spraw wojskowych II Rzeczypospolitej. Od 30 września 1939 r. premier rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie – początkowo we Francji, potem w Wielkiej Brytanii. Był twórcą i naczelnym wodzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zginął 4 lipca 1943 r. w katastrofie lotniczej w Gibraltarze. Pośmiertnie, w 1943 r., został odznaczony Orderem Orła Białego.