Na zielonych terenach Białegostoku rozpoczęły się październikowe nasadzenia

0
27

Jesień to pora na prace, które zapewnią nam piękne, kwiatowe widoki na wiosnę. Dlatego na zielonych terenach Białegostoku rozpoczęły się już październikowe nasadzenia

W tym roku łącznie posadzonych zostanie ponad 111 tys. kwiatowych cebul i ponad 18 tys. sadzonek krzewów i bylin.

Chociaż w wielu miejscach Białegostoku wciąż jeszcze można oglądać łąki kwietne i kwiatowe dekoracje, to jednak miasto w letniej odsłonie powoli staje się wspomnieniem. I właśnie teraz trzeba zadbać o to, aby wiosną także było co podziwiać w białostockich parkach i na skwerach. W mieście rozpoczęło się sadzenie cebulek kwiatowych. W salonie ogrodowym Pałacu Branickich w środę (12 października) sadzone były hiacynty, tulipany, żonkile oraz korony cesarskie. Łącznie posadzono tam blisko 13 tys. cebulek kwiatowych.

Wiosną, wśród nowo nasadzonych roślin cebulowych, kolorowe kwiaty pojawią się również między innymi w Parku Planty (12,2 tys. tulipanów), na Bulwarach im. Zyndrama Kościałkowskiego (6 tys. tulipanów), na Skwerze św. Konstantyna Wielkiego (1,5 tys. tulipanów), w Parku im. Jadwigi Dziekońskiej (2,5 tys. krokusów wiosennych w różnych kolorach i 500 tulipanów), na Bulwarach św. Jana Teologa (1,2 tys. krokusów wiosennych i 1,6 tys. tulipanów), na Placu Andrzeja Piotra Lussy (10 tys. tulipanów), przy ul. Piastowskiej, w okolicach skrzyżowania z ul. gen. S. Sosabowskiego (48 tys. tulipanów).

Na terenach białostockich parków i skwerów tej jesieni zostanie także posadzonych ponad 18 tys. krzewów i bylin. Nowe rośliny znajdą swoje miejsce na przykład w Parku Planty (350 sadzonek krzewów liściastych), w Parku Konstytucji 3 Maja (400 krzewów liściastych), w Parku Lubomirskich (300 krzewów liściastych), w Parku Centralnym (550 krzewów liściastych), w Ogrodzie Branickich (10 tys. krzewów liściastych), w Parku Antoniuk (1,1 tys. bylin), przy Stawach Marczukowskich (2,9 tys. bylin).

Wśród nowych sadzonek krzewów pojawią się: kalina koralowa, hortensja bukietowa, bukszpan, powojnik, tawuła, forsycja, róża okrywowa, dereń biały, dereń rozłogowy, krzewuszka. Byliny, jakie w tym roku zostaną posadzone, to: pluskwica groniasta, sadziec purpurowy, sasanka zwyczajna, krwawnik pospolity, jasnota plamista, żurawka, proso rózgowate.