280 podlaskich nauczycieli z odznaczeniami i nagrodami MEiN

Wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej w Białymstoku

O tym, jak ważną pełnicie rolę i jak silną jesteście grupą zawodową dobrze świadczą liczby. W ubiegłym roku szkolnym na terenie naszego województwa działało 418 szkół podstawowych, w których uczyło się prawie 90 tys. uczniów. 205 szkół ponadpodstawowych, do których uczęszczało ponad 45 tys. uczniów i ponad 670 przedszkoli dla ponad 32 tys. dzieci – powiedział na piątkowej (14.10) inauguracji wojewódzkich obchodów Dnia Edukacji Narodowej, wojewoda podlaski, Bohdan Paszkowski.

Podczas uroczystości w Szkole Podstawowej nr 47 w Białymstoku podlascy nauczyciele otrzymali odznaczenia i nagrody MEiN. W tym roku resort edukacji i nauki wyróżnił 280 Podlasian.

Trudny i piękny zawód nauczyciela wykonuje w naszym regionie ponad 20 tys. osób – podkreślił wojewoda podlaski. –Jeśli doliczymy do tego wszystkich pracowników oświaty to widzimy, jak liczna jest ta grupa i jak bardzo powinniśmy doceniać jej pracę.

Jak zaznaczył wiceszef resortu edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, Dzień Edukacji Narodowej to dzień, w którym składa się nauczycielom życzenia i docenia ten szczególny zawód.

– Szczególny, bo przecież to zawód, który w dużej mierze decyduje o tym, jak będą wyglądały kolejne pokolenia Polaków. To zawód, który zmusza nas, wszystkich związanych ze szkołą, do tego, aby ciągle się doskonalić, ciągle myśleć, w jaki sposób pracować z kolejnymi pokoleniami, bo one przecież ciągle się zmieniają (…) – podkreślił wiceminister Dariusz Piontkowski.

Powiedział przy tym, że rząd i samorząd stara się zabezpieczyć pracę nauczyciela od strony technicznej, by ta praca przebiegała w jak najlepszych warunkach.

Wiceminister Dariusz Piontkowski podkreślił, że zwiększane są w budżecie państwa środki na oświatę, na subwencję oświatową, na zakup nowoczesnego sprzętu. Zauważył, że epidemia pokazała, że sprzęt to nie wszystko i nie zastąpi spotkania mistrz-uczeń. Wyraził nadzieję, że w tym roku nie będzie konieczności przechodzenia na naukę zdalną. Powiedział też o podwyżkach dla nauczycieli.

Wiem, że te podwyżki, które miały miejsce ostatnio, są niewielkie, a które nas czekają od stycznia przyszłego roku nie są takie, jakich byście państwo oczekiwali – mówił wiceminister Dariusz Piontkowski

Wyraził nadzieję, że „gdy sytuacja w naszej części Europy się zmieni, będziemy mogli wrócić do rozmów na temat poważnego wzrostu wynagrodzenia”.

Życzył nauczycielom m.in. satysfakcji z pracy i docenienia ich pracy na co dzień.

– Aby uczniowie rozumieli, że pracujemy tak naprawdę dla nich, chcemy ich dobra i żeby chcieli z nami współpracować, bo nie zawsze tak jest. Podobnie i rodzice, aby rozumieli, że tylko we współpracy ze szkołą uda się tak naprawdę osiągnąć sukces i wspólnie wychować naszych wychowanków, nasze dzieci na dobrych obywateli, na dobrych ludzi. Niech ten dzień edukacji, niech ta uroczysta atmosfera jak najczęściej towarzyszy nam w pracy – dodał wiceminister.

Dzień Edukacji Narodowej to okazja do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Minister edukacji i nauki, jak co roku tradycyjnie odznacza ich krzyżami zasługi, medalami Komisji Edukacji Narodowej (najwyższe odznaczenie przyznawane przez ministra edukacji narodowej) i przyznaje im nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Dzień Edukacji Narodowej łączy się też z nadawaniem honorowych tytułów profesora oświaty.

W tym roku w Podlaskiem odznaczenia i nagrody dostało 280 nauczycieli

Odebrali je podczas piątkowej uroczystości w Szkole Podstawowej nr 47 w Białymstoku lub odbiorą w poniedziałek (17.10) w Szkole Podstawowej nr 7 w Suwałkach.

120 osób z dostało Medale Komisji Edukacji Narodowej. Przyznano też Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę. Poza tym, 17 osób otrzymało Nagrody Ministra Edukacji Narodowej, a 54 – Podlaskiego Kuratora Oświaty.