Mural z napisem KONSTYTUCJA na bloku przy ul. Pułaskiego 85

W Białymstoku na ścianie bloku przy ul. Pułaskiego 85 powstał mural z napisem KONSTYTUCJA

W środę (19.10) władze Białegostoku miały oficjalnie odsłonić mural, ale uroczystość przesunięto. Jak twierdzą urzędnicy – z uwagi na możliwość zniszczenia malowidła, muszą je zabezpieczyć.

Mural ze słowem „konstytucja” wywołuje spore emocje wśród białostoczan. Zdania są podzielone. Niektórzy mieszkańcy osiedla Nowe Miasto uważają, że lepszy byłby remont bloku, na co czekają już wielu lat. Inni twierdzą, że napis KONSTYTUCJA nie powinien zdobić bloku, który jest w opłakanym stanie, i wymaga remontu. Uważają, że taki napis powinien być umiejscowiony w dobrze widocznym miejscu. Są też takie opinie, że to polityczna rozgrywka, i żaden blok nie jest dobry na mural z takim napisem.

Sądzę że to jest podłość Platformy Obywatelskiej i prezydenta miasta Białegostoku, który do tej Platformy należy – mówi pan Janusz. – To jest przykre, bo prawdopodobnie 18 tysięcy na ten mural wydano. Te 18 tysięcy prezydent powinien wydać na budowę żłobka, przedszkola, a nie na to!

Wiadomo, Konstytucja to jest podstawa nasza, ale tego napisu na tym brudnym bloku nie powinno być – mówi pan Leszek. – Blok to ruina z zewnątrz, a na ścianie wypisali Konstytucja. To coś nie tak. Tak nie powinno być. Taki mural powinien być w widocznym miejscu, żeby wszyscy ludzie widzieli, a tam nikt nie widzi. Troszeczkę nie fair to zrobili – oburza się pan Leszek.

Z takim wyglądem bloku pisać polityczne hasło Konstytucja, teraz w tej chwili, że tak powiem dla opozycji, to jest strzał w kolano dla prezydenta Truskolaskiego. To jest moje osobiste zdanie – podkreśla z kolei pan Michał, mieszkaniec sąsiedniego bloku. – To jest blok najgorszy chyba na osiedlu. Na tym bloku nikt nic nie widzi. Zasłonięte jest to drzewami… Moim zdaniem ktoś podłożył dla pana prezydenta Truskolaskiego i dla wszystkich z PO „kukułcze jajo”, bo można było inny blok wybrać – dodaje nasz rozmówca.

Na razie nie wiadomo, kiedy mural z napisem KONSTYTUCJA będzie zabezpieczony, i kiedy zostanie oficjalnie zaprezentowany. W dniu dzisiejszym (20.10) wysłaliśmy maila do biura prasowego prezydenta Białegostoku wysłaliśmy z pytaniem dlaczego została wybrana taka lokalizacja, ile kosztowała realizacja muralu, oraz czy Miasto Białystok za to zapłaciło? Jednak nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi.