Białystok. Słynny drewniany ,,dom-Żelazko” na Mazowieckiej sprzedany

Trzeci przetarg ogłoszony przez miasto, wyłonił nowego właściciela słynnego drewnianego domu przy ulicy Mazowieckiej 31/1 w Białymstoku. Charakterystyczny  budynek, przez białostoczan nazywany „Żelazkiem”wylicytował za blisko milion 300 tysięcy złotych.

Dawniej był tu cmentarz, teraz jest dziki parking. Miasto chce sprzedać teren pod zabudowę

– Siedem osób fizycznych, siedem podmiotów łącznie wpłaciło wadia do tego przetargu, chociaż nie wszyscy licytowali. Milion 288 tys. zł – taka jest najwyższa wylicytowana cena za ten budynek – powiedział na konferencji wiceprezydent Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

Kolejny przetarg na dom przy ul. Mazowieckiej 31/1 w Białymstoku

Nie wiadomo jak nowy właściciel zagospodaruje charakterystyczny dla miasta i zabytkowy budynek. Nie będzie mógł być on jednak przeniesiony, bo jest wpisany do rejestru zabytków.

Zgodnie z nakazem konserwatora, powinien być wyremontowany do 31 grudnia 2026 roku. Właściciel  będzie zobowiązany do wyremontowania tego obiektu.

Wiadomo już jednak, że konserwator zabytków dopuścił tam urządzenie hotelu lub lokali usługowych.