Czas na chryzantemy – kwiaty nie tylko na cmentarz

0
42

Chryzantemy to wyjątkowe rośliny ozdobne, które swoje piękno ukazują dopiero na jesień. W Polsce kwiaty te kojarzą się z głównie z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zmarłych. Kupowane są najczęściej w postaci doniczkowej, do dekoracji grobów bliskich. Niektórzy dekorują nimi także ogrody, tarasy i balkony

W uprawie występuje mnóstwo odmian chryzantem różniących się m.in. kształtem, kolorem i wielkością kwiatów. Dzięki obfitemu kwitnieniu dodadzą koloru w każdym ogrodzie. Upiększą też taras lub balkon. W wersji ciętej są idealne do klasycznych, jesiennych bukietów oraz jako materiał do nowoczesnych aranżacji w modnych kolorach ochry, różu, brązu i żółci. Na Giełdzie Kwiatowej przy ul. Andersa w Białymstoku chryzantemy można kupić w granicach od 15 złotych do 45 złotych.

 

 – Co roku przyjeżdżamy po te kwiatki tutaj na giełdę, i tak się przyzwyczailiśmy – mówi pani Jerzy.

– Są tutaj ładne i świeże, i cena przystępna. Kwiaty te cały rok mogą stać na balkonie, czy przed domem, na tarasie – mówi pani Agnieszka.

– Nie koniecznie tylko na cmentarzu na grobie. Kto jak woli – dodaje pan Jerzy.

– Oj, jest w czym wybierać, naprawdę – mówi pani Katarzyna. – Przyjechałam na giełdę po chryzantemy, bo po drodze było. Zobaczyliśmy, że tak kolorowo, to wiadomo, że są chryzantemy – dodaje nasza rozmówczyni.

Zaletą chryzantem są piękne kształty, modne odcienie, żywotność i wytrzymałość

Żaden inny kwiat cięty nie oferuje tak dużego wyboru kolorów i form. Znajdziemy wśród nich odmiany gałązkowe oraz pojedyncze, drobnokwiatowe lub średnie i wielkie, o średnicy nawet 10 cm. Różnią się one znacznie wyglądem kwiatostanu, który może być zarówno płaski, jak i półkolisty czy nawet pomponowy. Z kolei płatki kwiatowe bywają szerokie, ale równie dobrze mogą być igiełkowate.

– Klienci najchętniej kupują kwiaty średniego rozmiaru. Dobrze też sprzedają się kwiaty duże – mówi pani Barbara.

– Pogoda zapowiada się dobra. Będzie słonecznie, i dosyć ciepło, więc chryzantemy powinny postać dosyć długo – mówi pan Jarosław. – Chryzantemy najlepiej podlewać poprzez zanurzanie doniczki w wodzie i wyjęcie, tak żeby nie polewać po kwiatach – radzi sprzedawca.

Bogata historia chryzantem

Uprawiano je w Chinach już w XV wieku p.n.e. Były uważane za rośliny lecznicze, a obmywanie się rosą zebraną z ich płatków miało przedłużać życie. Motyw chryzantemy można też znaleźć na najlepszej chińskiej porcelanie, pomalowanej w wyrafinowanym azjatycki stylu. Z kolei w Japonii kwiat ten odgrywa jeszcze bardziej znaczącą rolę, jest bowiem narodowym symbolem, a jego wizerunek jest obecny w herbie cesarskim oraz na pieczęci władcy.