Białystok. Wystawa Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Jego Muzeum w Okopach

0
46

Osiem wielkoformatowych plansz z archiwalnymi zdjęciami księdza Jerzego Popiełuszki stanęło przed białostockim ratuszem jak wystawa ,,Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Jego Muzeum w Okopach.”

To jest szczególny ksiądz, który oddał życie żebyśmy mogli żyć w wolnej, niepodległej Ojczyźnie. Wystawa odnosi się do tej tragicznej sytuacji, która miała miejsce, czyli męczeńska jego śmierć. Widzimy fotografię z sekcji zwłok, która odbyła się w naszym mieście , w Białymstoku. Widzimy ostatni epizod czyli budowę muzeum Księdza Jerzego w Okopach, które przypieczętuje tę szczególną postać w jego rodzinnej wsi Okopy – mówi portalowi Podlaskie24.pl Józef Mozolewski Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”.

Wystawę przy białostockim ratuszu można oglądać przez półtora miesiąca. Potem trafi do innych podlaskich miast.

 

Są odniesienia do Suchowoli a konkretnie do Okopów, gdzie ma powstać Muzeum.To miejsce specjalne, wyjątkowe, bo tam się wszystko zaczęło. Ważne jest to miejsce urodzenia. Ja z perspektywy burmistrza widzę jak ludzie przyjeżdzają do Suchowoli pytając o miejsce związane z księdzem Jerzym.

Często zapominamy jak dużą rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał Polski Kościół.

Do końca roku zostanie już zakończona dokumentacja wykonawczo-projektowa. Już dzisiaj mamy pozwolenie na budowę i do końca roku zostaną przekazane dokumenty do marszałka, który będzie już inwestorem na dalszym etapie – powiedział portalowi Podlaskie24.pl Michał Matyskiel burmistrz Suchowoli.

Muzeum  księdza ma być  gotowe za dwa lata. Muzeum Podlaskie w Białymstoku apeluje o przekazywanie pamiątek związanych z bł. ks. Jerzym Popiełuszką oraz czasami mu współczesnymi. Zgłoszenia można wysyłać na adres e-mail: okopy@muzeum.bialystok.pl.

Legendarnego kapelana „Solidarności”, zamordowali jesienią 1984 r.  funkcjonariusze komunistycznego aparatu represji PRL. Muzeum w Okopach powstaje dzięki środkom z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z inicjatywy Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”.