II Międzynarodowy Turniej Zapaśniczy „Podlasie Wrestling Cup”

0
44

Reprezentacje zapaśników z Polski, Litwy i Ukrainy zmagały się podczas II Międzynarodowego Turnieju Zapaśniczego „Podlasie Wrestling Cup” w Białymstoku

W trakcie turnieju (5.11) można było obejrzeć 3 pojedynki w zapasach kobiet, 3 w zapasach w stylu wolnym i 4 w zapasach w stylu klasycznym.

– Turniej miał na celu promocję zapasów, promocję województwa Podlaskiego oraz miasta Białegostoku. Zapasy jako sport olimpijski mają bogatą tradycję i niosą ze sobą wartości wychowawcze, zdrowotne a przede wszystkim sportowe. Zapasy są znakomitym sportem ogólnorozwojowym, dającym świetną bazę do wielu form aktywności fizycznej a przede wszystkim przeciwdziałają wadom postawy, promują prawidłowe wzorce zachowań, tolerancję i szacunek wobec przeciwnika, cierpliwość, wytrwałość w dążeniu do celu, punktualność, systematyczność oraz odpowiedzialność za innych. Są to cechy, które w prawidłowy sposób kształtują dzieci i młodzież – mówił Dariusz RYŻYKOW, główny trener Klubu Sportowego WSCHÓD.

Obecność na turnieju uświetnił  multimedalista, olimpijczyk, ikona zapasów – Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Supron, oraz Wiceprezes Polskiego Związku Zapaśniczego Ryszard Niedźwiecki.

Turniej stanowił też hołd dla wspaniałego zawodnika reprezentującego Podlasie – Ś.P. Roberta Kwasiborskiego. Był zawodnikiem, trenerem i wielkim popularyzatorem zapasów w regionie. Był wychowankiem trenera Janusza Cukiermana. W 1983 roku wywalczył mistrzostwo Polski juniorów młodszych, był szósty w mistrzostwach Europy juniorów. W latach 1986–1989 reprezentował barwy Górnika Zabrze, a w latach 1989–1990 Śląska Wrocław. W latach 1987, 1988 i 1989 wywalczył Mistrzostwo Polski w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem. Był założycielem MKS „Sprząśla” Supraśl. To Jego podopieczni zdobywali medale w różnych kategoriach, od kadetów do seniorek w mistrzostwach Polski.

Turniej „Podlasie Wrestling Cup” zorganizował Klub Sportowy Wschód. To amatorski klub zapaśniczy, w którym stale trenuje około 60 dzieci i 20 osób dorosłych. Trzygodzinne, bezpłatne zajęcia odbywają się codziennie, od poniedziałku do piątku. Szkolenie dzieci i młodzieży jest traktowane przez trenerów jako wychowanie poprzez sport, a przede wszystkim wartość misyjna. Bezpłatne zajęcia w klubie dają możliwość uczestniczenia w zajęciach grup dzieci potencjalnie wykluczonych ze względu na status społeczny oraz brak środków finansowych na dodatkowe zajęcia sportowe. Klub posiada trzy sekcje zapaśnicze: styl klasyczny, styl wolny i zapasy dziewcząt.

– Pamiętajmy, że to właśnie te dzieci, ta młodzież, którą teraz trenujemy są naszą przyszłością ! – podsumowuje Adam Godun, prezes KS WSCHÓD.

Zajęcia w klubie prowadzą wykwalifikowani, licencjonowani trenerzy zapasów z wieloletnim doświadczeniem pracy z dziećmi i młodzieżą, a są wśród nich trenerzy Kadry Narodowej Polski Kadetów oraz absolwenci studiów wychowania fizycznego z przygotowaniem pedagogicznym. Wśród zawodników są multimedaliści Mistrzostw Polski, zawodów międzynarodowych, reprezentanci Polski na mistrzostwa Europy i Świata.