Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku

0
37

11 listopada jest w Polsce Narodowym Świętem Niepodległości. Właśnie 11 listopada 104 lata temu Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, przybyłemu wcześniej do Warszawy z więzienia w Magdeburgu.

W dniu Narodowego Święta Niepodległości w całym kraju odbywały się uroczystości dla uczczenia 104. rocznicy wyzwolenia Polski spod jarzma zaborców.

ZOBACZ RELACJĘ:  Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku

Podlaskie wojewódzkie obchody z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się w Białymstoku. W świątyniach odprawiane zostały nabożeństwa w intencji Ojczyzny. W południe przed Ratuszem każdy mógł włączyć się w akcję  „Niepodległa do Hymnu”, i wspólnie zaśpiewać hymn narodowy.

Przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego o 12:30 zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służby mundurowe oraz mieszkańcy regionu. Były m.in. przemówienia i składanie kwiatów.

 – Nie ma ważniejszej dla narodu wartości niż niepodległość. 104 lata temu spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków, a udział w tym miało pokolenie Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa. Dziś wspominamy ten czas i tych bohaterów, jesteśmy im wdzięczni i tak jak oni – mi dziś również wyrażamy troskę o naszą Ojczyznę – mówił podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

– Był to proces wymagający ogromnego wysiłku. Przez 123 lata naszego państwa nie było na mapach świata. Podzielone rozbiorami, po czterech latach wojny, miało zrujnowaną gospodarkę, wyniszczone społeczeństwo i nieustalone granice państwowe, a jednak zakończyło się to sukcesem, choć było opłacone ogromną daniną krwi – podkreślił wojewoda podlaski.

W swoim przemówieniu wojewoda nawiązał również do obecnej sytuacji politycznej i podziękował wszystkim, którzy dzisiaj strzegą polskich granic: żołnierzom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Straży Granicznej, strażakom i policjantom.

– Solidaryzując się z narodem ukraińskim, który dzisiaj zmaga się z rosyjską agresją, musimy troszczyć się również o swoje bezpieczeństwo. Życzę Państwu, byśmy w imię szacunku dla poprzednich pokoleń, wolność Polski obronili i utrwalali miłość do naszego kraju – mówił wojewoda.

O konieczności zachowania jedności społeczeństwa w trudnych czasach mówili także marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki i zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Prawem każdego narodu jest życie w niepodległym i wolnym państwie. Niepodległość to wartość, której każdy z nas powinien podporządkować swoje działania i czyny. Szczególnie ważna jest nasza jedność wobec sytuacji i wydarzeń stanowiących zagrożenie dla niepodległego bytu Rzeczypospolitej – podkreślił marszałek Artur Kosicki. – Wspomnienie tamtego zagrożenia jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji międzynarodowej, gdyż wciąż trwa rosyjska agresja na Ukrainę. Wojna w sąsiednim kraju, zaatakowanym przez imperialną Rosję, rzuca cień na różne dziedziny życia w Polsce: politykę, gospodarkę i społeczeństwo. Zatrzymanie tej nieuzasadnionej agresji i odzyskanie przez Ukrainę ziem okupowanych przez Rosję, to fundament przyszłej architektury pokoju w Europie – mówił marszałek.

Ostatnie miesiące uświadomiły chyba nam wszystkim, jak krucha może być suwerenność. Że granice rozrysowane na mapach Europy i świata nie są wieczne, że może znaleźć się ktoś, kto zakwestionuje istniejący porządek rzeczy. Zastanówmy się więc choć przez chwilę, stojąc tu, pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, czego potrzebujemy, by w momencie próby, która może nadejść w każdej chwili, w najmniej spodziewanym momencie, co pokazuje nam szczególnie ostatni czas, być w stanie obronić swoją niepodległość i wolność. Moim zdaniem, najważniejsze jest to, by nie dać się podzielić jako Naród – powiedział podczas uroczystości Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

Na zakończenie uroczystości w Białymstoku odczytano apel pamięci. Była też salwa honorowa i tradycyjne złożenie wieńców.

Po zakończeniu oficjalnych obchodów mieszkańcom rozdawane były flagi, kokardy narodowe i lizaki w narodowych barwach. Chętni mogli skosztować grochówki, którą specjalnie na tę okazję przyrządził vice MasterChef Mariusz Kisiel.

Narodowe Święto Niepodległości można było spędzić w Białymstoku także kulturalnie

W Muzeum Wojska zostały zorganizowane m.in. warsztaty kolagrafii i robienia patriotycznych przypinek.

Przed białostocką katedrą można było zobaczyć sprzęt wojskowy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.

Galeria im. Sleńdzińskich zorganizowała wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, a Fundacja Białystok Biega – wydarzenie sportowe „Biegnę dla Niepodległej”.