Myśliwy, który zastrzelił dwa łosie zapłaci karę i straci broń

0
32

Mężczyzna, który miał zastrzelić dwa łosie podczas polowania, najprawdopodobniej nie będzie już myśliwym- poinformowało Polskie Radio Białystok.  72-latkowi grozi do pięciu lat więzienia w związku ze złamaniem przepisów określonych w Ustawie o ochronie zwierząt.

Sprawą 72-letniego myśliwego zajmuje się także rzecznik dyscyplinarny Polskiego Związku Łowieckiego – mówił w Polskim Radiu Białystok rzecznik PZŁ Wacław Matysek.

Sprawa już toczy się przed rzecznikiem dyscyplinarnym i po rozpoznaniu tej sprawy myśliwy zostanie skreślony z listy członków Polskiego Związku Łowieckiego. Zostanie wyrzucony.

Takich osób pozbywamy się jak najszybciej, bo po prostu nie chcemy mieć z nimi nic wspólnego. To jest dla nas plama na honorze i takie osoby natychmiast usuwamy ze zrzeszenia po rozpoznaniu sprawy – mówił w PRB Wacław Matysek.

Mężczyzna będzie też musiał zapłacić bardzo wysoką karę.

– Zgodnie z rozporządzeniem ministra za ekwiwalent za zwierzynę nieprawnie pozyskaną. Tutaj to będzie sankcja w granicach 28 tys. zł. Po prostu w tym rozporządzeniu jest podane ile i za co trzeba zapłacić. Jeden łoś to jest 14 tys. zł, a tutaj mamy dwa, więc jest 28 tys. zł – wyjaśniał Matysek.

Mężczyzna straci też broń, z której strzelał podczas polowania.

72-latek oddał strzały w niedzielę (20.11) podczas polowania zbiorowego w gminie Rutki. Tłumaczył, że pomylił łosie z dzikami. W wyniku tego zginęła klępa i łoszak.