Podlaska Chorągiew Husarska obchodzi jubileusz X-lecia

0
44

Husarze świętują X-LECIE PODLASKIEJ CHORĄGWI HUSARSKIEJ

Z okazji X-lecia powołania i służby Podlaskiej Chorągwi Husarskiej husarze zapraszają fanów na Galę Husarii. Jubileuszowa uroczystość odbędzie się 25.XI.2022r. o godzinie 18.00 w białostockiej Restauracji Camelot.

Rotmistrz Podlaskiej Chorągwi Husarskiej Dariusz Wasilewski na konferencji prasowej (24.11) w Białymstoku opowiedział o jubileuszowych obchodach formacji. Jak podkreślił husaria reprezentuje piękną tradycję Podlasia, która nawiązuje do twórcy Białegostoku, czyli Stefana Mikołaja Branickiego.

ZOBACZ Konferencja prasowa dot. zbliżających się obchodów X-lecia istnienia Podlaskiej Chorągwi Husarskiej

Podlasie obchodzi 10. już rocznicę funkcjonowania Podlaskiej Chorągwi Husarskiej – mówi Dariusz Wasilewski. – Przez te 10 lat nasza Chorągiew stała się jedną z dwóch najbardziej aktywnych i największych grup rekonstrukcyjnych, ale tak naprawdę środowiskowych w Polsce. Zaczynaliśmy jeszcze jako ludzie młodzi, ale mało doświadczeni – wspomina rotmistrz Podlaskiej Chorągwi Husarskiej. – Przez te 10 lat Fundacji Obowiązek Polski udało się wypromować wiele akcji, wiele wydarzeń. Te, które szczególnie odbywają się na Podlasiu, to jest ten słynny Dzień Tradycji Rzeczypospolitej. Doszła też piękna impreza w Bielsku Podlaskim we współpracy z panem marszałkiem. Z województwem od kilku lat promujemy to co jest najpiękniejsze na Podlasiu, czyli naszą tradycję, stąd też w piątek (25.11) w restauracji Camelot będzie taka skromna gala, ale godna – husarska, która przypomni te 10 lat.

Podczas gali zaprezentowany będzie m.in. film podsumowujący działalność Podlaskiej Chorągwi Husarskiej.

Obecnie Podlaska Chorągiew Husarska liczy 20 husarzy

Odzwierciedlamy to co jest najpiękniejsze, czyli też jazdę. Stawiamy na kawalerię, jej kultywowanie – przy całym orężu, który był specyficzny dla husarii – kopia, pistolety, szable, koncerze, pałasze – zaznaczył Dariusz Wasilewski.

Ogólnopolską sławą Podlaska Chorągiew okryła się w 2013 roku. Zorganizowała wtedy Husarskie Obchody 330 lecia Wiktorii Wiedeńskiej. Kunszt najświetniejszej polskiej jazdy podziwiać mogli mieszkańcy Białegostoku, Wasilkowa, Pułtuska, Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Gliwic, Wilanowa oraz Cieszyna.