Jeszcze więcej miejsc opieki nad dziećmi w ramach nowej edycji programu Maluch+

5,5 mld zł na sto tysięcy miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech do 2026 roku – to cel nowej edycji rządowego programu Maluch+

W piątek (9.12) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przedstawił główne założenia i poinformował o konsultacjach społecznych w tej sprawie. Konferencja prasowa odbyła się w żłobku samorządowym w Sobolewie – jednej z dwóch tego typu placówek Gminy Supraśl – samorządu, który jest w trójce największych beneficjentów programu w województwie podlaskim.

W ramach rządowego programu Maluch+ powstają, są remontowane lub wyposażane instytucje opieki nad dziećmi do lat trzech. Chodzi o żłobki, kluby dziecięce i dziennych opiekunów.

– Rząd zapewnia rozwój nie tylko najmłodszym, ale również ich rodzicom. To umożliwienie im powrotu do pracy zawodowej. W naszym województwie w latach 2016-2021 wsparcie z programu Maluch+ wyniosło 46 mln zł, a w całym kraju ponad 2 mld zł – poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Dzięki temu dziś w regionie funkcjonuje 148 żłobków i klubów dziecięcych, które oferują ponad 6100 miejsc, podczas gdy na koniec 2015 roku działały 63 placówki, które mogły przyjąć 2300 dzieci. W ramach rządowego programu powstało w ciągu pięciu lat ponad 1800 miejsc opieki.

Najwięcej środków w regionie otrzymały: Miasto Białystok (prawie 16 mln zł), Miasto Suwałki (prawie 9 mln zł) oraz Gmina Supraśl (ponad 3 mln zł).

– W Gminie Supraśl mamy dwa żłobki, które powstały w ramach programu Maluch+. Jeden został oddany od użytku w 2020 roku, żłobek w Sobolewie działa od kwietnia. Mogliśmy to zrobić wyłącznie dzięki środkom rządowym. (…) Rekrutacje do tych placówek wskazują, że potrzeby są duże – dla 50 dzieci zabrakło nam miejsc – mówił burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

– Mamy świetne wyposażenie i zapewniamy dobrą opiekę. Mam nadzieję, że uda nam się uruchomić więcej oddziałów, żeby rodzice mogli z tego skorzystać, a oni są zadowoleni, że mogą zastawić dzieci w przyjaznym i bezpiecznym miejscu – podkreślała dyrektor Zespołu Żłobków Samorządowych Gminy Supraśl Patrycja Jarocka-Utko.

Rząd zdecydował o zwiększeniu finansowania programu Maluch+. Na jego funkcjonowanie przeznaczy 5,5 mld zł, dzięki czemu powstać może do 2026 r. ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi.

Każde z utworzonych miejsc otrzyma dofinansowanie do funkcjonowania przez 36 miesięcy, a miesięczna kwota dopłaty wynosi do 837 zł, przy czym w przypadku podmiotów innych niż samorządy dofinansowanie to będzie przeznaczone na obniżenie opłat rodziców za pobyt dziecka w instytucji.

Nowa edycja programu to uporządkowanie i wdrożenie ogólnopolskich jasnych kryteriów wsparcia opieki żłobkowej.

– W poprzednich edycjach samorządy same aplikowały o środki. W nowej ma być tak, że każda gmina ma mieć zapewnioną pulę pieniędzy do wykorzystania na miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. Opracowywany jest specjalny algorytm, który bierze pod uwagę liczbę dzieci w tym wieku na terenie danej gminy oraz poziom jej dochodów – wyjaśniał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Dzięki zastosowaniu takiego podziału możliwe będzie w większym stopniu skierowanie środków do gmin, w których nie jest dostępna oferta instytucjonalnej opieki nad dziećmi do lat 3.

Środki mogą pokryć do 100 proc. kosztów inwestycji. Samorządy nie muszą wnosić żadnego wkładu własnego.

Konsultacje algorytmu podziału środków dla gmin w programie Maluch+ 2022 – 2029 trwają do 14 grudnia 2022 roku. Informacje są dostępne na stronie MRiPS.