Białostockie uroczystości związane z 41. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego

Białostocki oddział Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych uczcił w poniedziałek (12.12) 41. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterów „zrywu solidarnościowego lat 80.” oraz międzypokoleniowa uroczystość z udziałem działaczy opozycji antykomunistycznej i uczniów podlaskich szkół – w ten sposób białostocki oddział Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych uczcił w poniedziałek (12.12) 41. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Tablica upamiętniająca działaczy NSZZ „Solidarność” znajduje się na budynku przy ul. Świętojańskiej, gdzie przed laty mieściła się siedziba zarządu regionu tego związku. Powstała z inicjatywy dawnych opozycjonistów niepodległościowych, skupionych w Klubie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych (WIR).

Po złożeniu kwiatów, w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, odbyło się okolicznościowe spotkanie. Zaproszonych gości – działaczy opozycji antykoministycznej, osób wspierających WIR oraz uczniów z podlaskich szkół – powitała Stanisława Korolkiewicz – w przeszłości aktywna działaczka Solidarności, Konfederacji Polski Niepodległej i Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

– Powinniśmy edukować, wspierać, napominać i przechowywać pamięć historyczną. Ale przede wszystkim docierać do młodzieży, zwłaszcza że w szkołach podstawowych, w programie nauczania, nie było praktycznie historii najnowszej. Jeśli rodzice w domu niczego nie nauczyli, to dzieci po prostu nie wiedzą – podkreśliła.

Uroczystość w przeddzień 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego była okazją do wręczenia Madali Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej. Z rąk wojewody podlaskiego otrzymali je: Bernard Bujwicki, Henryk Kapuściak, Stanisława Korolkiewicz, Cezary Nowakowski oraz Małgorzata Wróblewska.

– Dziś chcemy spłacić dług zaciągnięty przez wszystkich Polaków wobec osób, które upomniały się u progu lat 80. o wolność naszego kraju. „Solidarność” to był ogromny ruch, który chciał przywrócić Polakom godność – kontynuował sztafetę pokoleń walczących o niepodległość. To gorzka rocznica, bo władza komunistyczna chciała zniszczyć walczących – dziś oddajemy cześć również ofiarom 13 grudnia – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Podczas uroczystości WIR przyznał świadectwa honorowych członków organizacji – otrzymali je m.in. wojewoda podlaski (w jego imieniu dyplom odebrała wicewojewoda Bogusława Szczerbińska), senator Mariusz Gromko oraz przedstawiciele białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej: dyrektor Marek Jedynak oraz Urszula Gierasimiuk.

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać opowieści o czasach stanu wojennego świadków tamtych lat – m.in. dr. Tadeusza Beszty-Borowskiego oraz części artystycznej przygotowanej przez uczniów Szkoły Estradowej im. Anny German w Białymstoku pod dyrekcją Heleny Mieszkuniec.