Białystok. Pokrywa śnieżna miejscami osiągnęła grubość do około 20 cm.

Urząd Miejski w Białymstoku przedstawił raport z weekendowego odśnieżania miasta

11.12.2022 r. od godz. 9.30 na terenie Białegostoku rozpoczęły się intensywne opady śniegu wraz z zawiejami i spadkiem temperatury powietrza, które trwały do godz. 23.00. Pokrywa śnieżna miejscami osiągnęła grubość do około 20 cm.

Straż Miejska o godz. 4.00 ogłosiła akcję interwencyjną na ulicach głównych i osiedlowych. Ze względu na zapowiadane ciągłe opady śniegu o godz. 6.00 została ogłoszona akcja czynna, która trwała do godz. 24.00 i została przedłużona od północy – na dzień 12.12.2022 r.

Zgonie z zawartymi umowami na ulice główne i osiedlowe wyjechało 70 pługopiasarek oraz 25 ciągników do odśnieżania chodników i stref płatnego parkowania. W początkowej fazie odśnieżania pługopiaskarki miały na celu spłużenie świeżo opadłego śniegu, a w kolejnym etapie – użycie środków chemicznych soli drogowej, które likwidowały śliskość na szlakach komunikacyjnych i chodnikach.

Po ustaniu opadów, ok. godz. 23.00 firmy odśnieżające miasto przystąpiły do oczyszczania ulic i chodników. Firmy prowadziły te działania także w ciągu nocy. O godz. 5.00 znów odnotowano niewielki opad śniegu, który nie był w stanie jednak przeszkodzić prowadzonym działaniom, co pozwoliło doprowadzić główne jezdnie prawie do czarnych nawierzchni.

Dziś prace są cały czas kontynuowane na ulicach, lewoskrętach, prawoskrętach, przejściach dla pieszych, chodnikach, przystankach autobusowych. W nadchodzącej dobie będzie również wywożony śnieg ze strefy płatnego parkowania – informuje Anna Kowalska z UM w Białymstoku.