Dwunastu twórców profesjonalnych otrzyma roczne stypendia artystyczne Prezydenta Białegostoku

Młodzi i profesjonalni twórcy wyróżnieni

Dwunastu twórców profesjonalnych otrzyma roczne stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku na rok 2023. Przyznane wsparcie finansowe wynosi łącznie 189 tys. zł.

W wyznaczonym terminie do Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpłynęły 42 wnioski w sprawie przyznania stypendiów artystycznych twórcom profesjonalnym na 2023 r. W wyniku oceny formalnej 10 wniosków nie spełniło kryteriów regulaminowych. Kolejne 32 wnioski złożone zostały w 7 dziedzinach (7 – muzyka, 4 – literatura, 6 – sztuki wizualne, 4 – teatr, 4 – sztuka filmowa, 5 – upowszechnianie kultury, 2 – fotografia).

Prezydent Miasta Białegostoku podjął decyzję o przyznaniu na 2023 rok 12 stypendiów artystycznych osobom profesjonalnie zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami.

Stypendyści 2023 roku to:

1. Michał Jarmoszuk, w dziedzinie: muzyka, projekt pn. Nagranie materiału i wydanie autorskiego albumu muzycznego wraz z promocją (12 tys. zł)
  2. Eligiusz Buczyński, w dziedzinie: literatura, projekt pn. „Książka Hotelowa” (14 tys. zł)
  3. Barbara Strzymińska-Zdanewicz, w dziedzinie: sztuki wizualne, projekt pn. „Białystok nocą” (15 tys. zł)
  4. Urszula Dąbrowska, w dziedzinie: upowszechnianie kultury, projekt pn. Reportaż książkowy o fotografie Białegostoku – Bolesławie Augustisie (14 tys. zł)
  5. Przemysław Figiel, w dziedzinie: muzyka, projekt pn. Fuzja rodzimego folku z muzyką progmetalową – płyta autorska Przemysława Figla wraz z zespołem Bright Ophidia i gośćmi (12 tys. zł)
  6. Martyna Štĕpán-Dworakowska, w dziedzinie: sztuki wizualne, projekt pn. „Mi moja” (12 tys. zł)
  7. Marcin Tomkiel, w dziedzinie: teatr, projekt pn., „Skowyt” – spektakl teatru lalek, inspirowany poematem „Skowyt” Allena Ginsberga (20 tys. zł)
  8. Bernarda Anna Bielenia, w dziedzinie: teatr, projekt pn. „Dlaczego tu jestem” – czytanie performatywne na podstawie autorskiego scenariusza (17 tys. zł)
  9. Monika Marciniak, w dziedzinie: upowszechnianie kultury, projekt pn. „Relacje. Podaj dalej” (18 tys. zł)
  10. Dariusz Chociej, w dziedzinie: muzyka, projekt pn. „Podlasie – słowem i dźwiękiem” (17 tys. zł)
  11. Cezary Chwicewski, w dziedzinie: sztuka filmowa, projekt pn. „Czy pamiętasz ten Białystok”? – film dokumentalny o życiu w Białymstoku w kultowych dekadach lat 80. i 90. na podstawie autorskiego archiwum zdigitalizowanych taśm VHS zebranych od mieszkańców Białegostoku (18 tys. zł)
  12. Karol Smaczny, w dziedzinie: teatr, projekt pn. „MIT” – spektakl teatru lalek, inspirowany ważnymi pozycjami kanonu literatury: „Mitologią” Jana Parandowskiego oraz „Małym Księciem” Antoine’a de Saint-Exupery’ego (20 tys. zł)

Przyznano także stypendia młodym twórcom. Wsparcie finansowe dla czterech osób wynosi łącznie 56 tys. zł.

W wyznaczonym terminie do Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpłynęło 21 wniosków w sprawie przyznania stypendiów artystycznych młodym twórcom na 2023 rok. W wyniku oceny formalnej 6 wniosków nie spełniło kryteriów regulaminowych. Kolejnych 15 wniosków złożonych zostało w 6 dziedzinach (6 – muzyka, 2 – sztuki wizualne, 2 – teatr, 1 – sztuka filmowa, 1 – literatura oraz 3 – upowszechnianie kultury). Wnioski zostały zaopiniowane przez komisję stypendialną.

Prezydent Miasta Białegostoku podjął decyzję o przyznaniu 4 stypendiów artystycznych młodym twórcom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami na 2023 rok, w tym dwóch rocznych i dwóch na pierwsze półrocze.

Stypendyści 2023 roku to:

Stypendia roczne:

Tina Kaczyńska-Lech, dziedzina: muzyka, projekt pn. „Nocą za dnia” (12 tys. zł)

Anton Ilyin, dziedzina: teatr, projekt pn. „71A” (17 tys. zł)

Stypendia półroczne:

Piotr Maksim, dziedzina: muzyka, projekt pn. „Ze stali” (12 tys. zł)

Zuzanna Praczuk, dziedzina: sztuki wizualne, projekt pn. „Pokój pełen dobroci” (15 tys. zł)

W budżecie Miasta na 2023 rok na stypendia młodym i profesjonalnym twórcom zaplanowano 300 tys. zł (podobnie jak w roku 2022). Łącznie w pierwszym naborze przyznano stypendia o wartości 245 tys. zł.

Na stypendia młodym twórcom na drugie półrocze 2023 r. pozostało do rozdysponowania 55 tys. zł, a nabór wniosków odbędzie się w kwietniu.