Mobilny skaner RTG do prześwietlania samochodów i kontenerów w Podlaskiej KAS

0
60

W czwartek, 19 stycznia br. w siedzibie Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku został oddany do użytku nowy mobilny skaner RTG do prześwietlania samochodów i kontenerów. W przekazaniu urządzenia wzięła udział wiceminister finansów Anna Chałupa, Zastępca Szefa KAS.

Urządzenie rentgenowskie Nuctech MT1213DE jest pierwszym, wielkogabarytowym mobilnym skanerem w podlaskiej KAS.

Do tej pory na wyposażeniu funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z woj. podlaskiego było 6 stacjonarnych rentgenów działających na drogowych i kolejowych przejściach granicznych w Kuźnicy, Bobrownikach, Siemianówce i Połowcach, 2 mobilne urządzenia do prześwietlania przesyłek oraz system skanerów wykorzystywanych do kontroli bagaży w ruchu turystycznym w granicznych oddziałach celnych.

Nowy rentgen umożliwia kontrolę samochodów osobowych i ciężarowych, busów, autokarów oraz ładunków cargo.

Urządzenie spełnia wymagania międzynarodowych norm bezpieczeństwa. Wyposażone jest w wysokoenergetyczny akcelerator, który pozwala na skuteczną kontrolę pojazdów i towarów poza przejściami granicznymi np. w punktach MOP (Miejscach Obsługi Podróżnych) przy autostradach i drogach ekspresowych.

Zakup skanera został sfinansowany z budżetu państwa.

Jego koszt to blisko 11,5 mln zł. Nowe urządzenie jest skutecznym i bezinwazyjnym narzędziem do walki z przemytem. Skaner ograniczy liczbę fizycznych kontroli pojazdów oraz przyspieszy weryfikację przewożonego towaru.

Minister Anna Chałupa po prezentacji nowego skanera, spotkała się funkcjonariuszami Oddziału Celnego w Białymstoku, gdzie zapoznała się m.in. ze specyfiką odpraw celnych w ramach CUDO (Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw).

Wcześniej minister Anna Chałupa wzięła udział w spotkaniu z kadrą kierowniczą Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku oraz uczestniczyła w uroczystej zbiórce z okazji Światowego Dnia Celnictwa i 101. rocznicy utworzenia polskiej Służby Cywilnej, podczas której do służby zostało mianowanych 9 nowych funkcjonariuszy.