Czy izotoniki nawadniają lepiej niż woda?

0
58

Napoje izotoniczne obecnie są obecne w niemal każdym sklepie i bez wątpienia słyszał o nich każdy. Wdarły się na rynek z prawdziwą mocą i szybko zyskały sympatię ogromnej liczby osób, pomimo początkowego sceptycyzmu wielu osób i głosów przeciwnych. W myśl sloganu jednej z firmy produkującej m.in. tego rodzaju napoje, zwykło się mawiać, że izotoniki nawadniają lepiej niż woda. Jednak ile jest w tym prawdy i czy w ogóle jest to prawdziwe stwierdzenie? Warto się temu przyjrzeć, szczególnie w czasach, gdy często ma się do czynienia z szeroko rozumianymi nieprawdziwymi informacjami, mającymi na celu po prostu zwiększyć popularność, a nie zawsze wprowadzić błąd odbiorców – co jest traktowane jako skutek uboczny. Zatem – co sprawia, że napoje izotoniczne są tak szeroko rekomendowane, szczególnie dla osób aktywnych fizycznie? Czy naprawdę lepiej stosować przy wysiłku fizycznym izotoniki, niż stawiać na klasyczną wodę? Warto się o tym przekonać

Czym są napoje izotoniczne?

Na samym początku warto przyjrzeć się temu, czym tak naprawdę są popularne izotoniki. Chociaż przede wszystkim są one kojarzone z kolorowymi napojami na półkach sklepowych, to jest to jedynie jeden z rodzajów izotoników. Napojem tego rodzaju równie dobrze może być przyrządzony roztwór w warunkach domowych, a także może gwarantować tak samo korzystne działanie co te zakupione w sklepie. Co więcej, nie brakuje izotoników w postaci sypkiej, które należy rozpuścić w wodzie. Zatem co charakteryzuje te wszystkie napoje?

Przede wszystkim skład. Poza wodą w napojach izotonicznych można znaleźć także minerały (w szczególności elektrolity) oraz cukry proste, a wszystko z zachowaniem odpowiednich proporcji, aby organizm mógł je jak najszybciej przyswoić. Wszystko z uwagi na fakt, że elektrolity są wytrącane z organizmu wraz z potem, a napoje izotoniczne pomagają przywrócić równowagę elektrolitową. Natomiast cukry proste, mogą w szybki sposób podtrzymać odpowiedni poziom energetyczny organizmu.

Jednak ma to także dodatkowe działanie. Dzięki odpowiedniemu poziomowi elektrolitów oraz energii w organizmie, możliwe jest szybsze przyswajanie spożywanej wody, niż w przypadku gdy podczas wysiłku fizycznego, spożywana byłaby sama woda. Nic zatem dziwnego, że izotoniki zyskały tak szeroką popularność. Szukając ciekawych napojów izotonicznych, warto zwrócić uwagę na ofertę producenta ActiveLab, która jest dostępna w sklepie SFD. Producent posiada także ciekawe propozycje z zakresu kreatyny, którym warto się przyjrzeć gdy chce się szybko rozbudować masę mięśniową organizmu.

W takim razie kiedy warto sięgać po izotoniki?

Wiemy już dlaczego napoje izotoniczne nawadniają lepiej niż woda, jednak ile jest prawdy w tym, że powinny je stosować tylko osoby aktywne fizycznie? Tutaj warto już na początku dokonać pewnego sprostowania. Izotoniki warto stosować szczególnie gdy jest się aktywnym fizycznie i regularnie uprawia się jakąś dyscyplinę sportu. Jednak gdy spodziewamy się dużego wysiłku fizycznego, np. sporadycznie uczęszczając na boisko lub siłownie – wtedy także śmiało można sięgnąć po odpowiedni napój izotoniczny.

Warto jednak pamiętać, że napoje izotoniczne zawierają sole mineralne, które tak jak wiele innych składników odżywczych, można najzwyczajniej w świecie przedawkować. Z tego powodu, lepiej nie sięgać po napoje izotoniczne, jeśli nie ma faktycznej potrzeby. Tak jak w przypadku wszelkiego rodzaju innych suplementów diety i odżywek przeznaczonych głównie dla osób aktywnych fizycznie. Jeśli jednak potrzebujesz wsparcia dla swojego organizmu, przyjrzyj się ofercie sklepu SFD, gdzie dostępne są m.in. wszelkiego rodzaju suplementy diety, które możesz kiedykolwiek potrzebować.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here